Žale se na latinicu, kvizove i astrologe

U RRA skoro svakodnevno stižu primedbe i žalbe gledalaca na programe emitera u različitim oblicima, bilo neformalno u obliku dopisa ili podnesaka ili kao zvanične predstavke.
Srboljub Bogdanović, načelnik Službe za nadzor i analizu RRA, kaže za naš list da se gledaoci često javljaju zbog nepoštovanja obaveze da se program emituje na ćirilici, što se odnosi na RTS, RTV i lokalne emitere u državnom vlasništvu. Ipak, Bogdanović napominje da najviše dopisa i predstavki ima na kvizove i astrološke i paranormalne sadržaje, koji su u međuvremenu zabranjeni. Kako kaže, reč je o kvizovima za koje nije nadležna Agencija, odnosno za koje niko nije nadležan, jer su se oni „uglavili u rupu u zakonu“. On dodaje da takvi kvizovi nisu problem samo kod nas, već i u regionu.
– Dešava se da ti kvizovi ne uvažavaju tačne odgovore. Danima se, na primer, traži skrivena reč i kada neko pogodi kažu da odgovor nije tačan, a posle nekoliko dana drugoj osobi uvaže isti odgovor. Bio je slučaj na jednoj televiziji gde se tražio rezultat za matematički zadatak, nekoliko ljudi je davalo tačne odgovore, a na kraju je kao tačan objavljen neki bez veze rezultat – ističe Bogdanović.
On ističe da su telefonski kvizovi uglavnom uklonjeni iz programa u Srbiji, zahvaljujući intervenciji Uprave za igre na sreću koja ih je označila kao igre na sreću, posle čega se promenio zakonski osnov po kome su emitovani takvi kvizovi.
Prema njegovim rečima, gledaoci su imali primedbe i na emisiju „Trenutak istine“, koja se emituje na Pinku, jer su smatrali da je problematična sa moralne tačke gledišta. Savet RRA je, međutim, doneo odluku da bi reagovanje u tom slučaju predstavljalo mešanje u uređivanje programa emitera. Međutim, zbog ove emisija emitovane 7. oktobra, u kojoj je učesnica otkrila kako ju je otac silovao kada je imala svega 11 godina, Savet RRA je ipak odlučio da Služba za nadzor i analizu i Pravna služba ispitaju pomenute emisije. Naš sagovornik kaže da je sličnih situacija bilo i u vezi sa jasno vidljivom brojkom u uglu ekrana za minimalan uzrast koji može pratiti određeni program.
– Gledaoci su se javljali, na primer, i zato što je film Pedra Almodovara, koji je prikazivan na TV Avali u večernjim satima, sutradan repriziran pre podne. Ranije je bilo problema i zbog američkog rvanja na Foksu, kada su stizali dopisi građana da „američko smeće truje srpsku decu“ – navodi Bogdanović.
Kada je reč o predizbornim kampanjama, on kaže da uglavnom postoje primedbe na to da stranke nisu dovoljno zastupljene ili da je prekršena predizborna tišina, ali da takvih slučajeva nije bilo u većem broju.
Takođe, postoji mogućnost da emiter podnese prigovor na postupanje drugog emitera, ali Bogdanović napominje da su bila svega tri takva slučaja.
Inače, na osnovu podnete predstavke ili prigovora Savet RRA može izreći predviđene mere, kao što su interna ili javna opomena, ali i privremeno ili trajno oduzimanje dozvole za emitovanje programa.


Bojan Cvejić

Tagovi

Povezani tekstovi