Žanka Stojanović: Nove činjenice o naredbodavcima i saučesnicima zločina

Porodice nastradalih u tom napadu već godinama vode bitku sa pravnim sistemom, pokušavajući da dobiju odgovore od državnog vrha zbog čega nisu kažnjeni naredbodavci i svi oni koji su mogli da spreče zločin.


Osim režima Slobodana Miloševića, među prvima na „optuženičkoj listi” roditelja i prijatelja nastradalih je Ministarstvo odbrane. Od ministra odbrane Dragana Šutanovca porodice su u nekoliko navrata tražile da omogući njihovim advokatima uvid u predmet Pravne uprave tog ministarstva, pod brojem 466 od 9. avgusta 2001, u kojima se, prema njihovim saznanjima, nalaze citati transkripata razgovora pilota NATO aviona koji je krenuo na RTS, iz kojih se jasno vidi da je Vojska Srbije bar pola sata ranije znala da će NATO gađati televiziju i da uprkos tome nije naredila evakuaciju.


Portparol Ministarstva odbrane Petar Bošković za Danas kaže da je ta priča ista gotovo već dve godine, te da je ministar Dragan Šutanovac čim je došao na tu dužnost sproveo istragu i da je utvrđeno da „navodni stenogrami ne postoje”.


– Ministar je čim je došao na tu funkciju zahtevao da se sprovede istraga, jer ako je kome u interesu da se sazna istina onda je to on. Zapis na kom insistiraju roditelji poginulih radnika RTS-a ne postoji, a sve što je Ministarstvo imalo još ranije je dostavljeno – ističe Bošković.


Majka jednog od poginulih Žanka Stojanović kaže da su porodice na početku svoje istrage uspele da pronađu dokaze o krivici Milanovića, a tako su i sada uspele da utvrde i materijalne činjenice koje teško terete i Milanovićeve naredbodavce i saučesnike u državnim i vojnim strukturama. Među onima koje porodice poginulih radnika RTS optužuju da su znali da će zgrada RTS-a biti pogođena te večeri su, osim osuđenog Milanovića, i Milorad Komrakov, Jovan Ristić, Dušan Jakovljević i Dušan Vojvodić, koji je u noći kada je bombardovan RTS došao da izvede svoju kćerku, takođe zaposlenu na televiziji. Porodice su pre tri godine predale nove dokaze, među kojima i knjigu Zorana Janića Tišina u Aberdarevoj, Specijalnom tužilaštvu, ali se od tada do danas ništa se nije desilo.


Obeležavajući juče kraj spomenika Zašto u Tašmajdanskom parku desetogodišnjicu od stradanja svojih kolega i prijatelja, novinarska udruženja i porodice poginulih radnika zatražili su još jednom da se ponovo otvori istraga o stradanju 16 zaposlenih u toj medijskoj kući.


– Ubili su vas na radnom zadatku uskrativši vam mogućnost da se zaštitite. Verovali ste rukovodiocima, sedeli za mašinama, primorani da bez oružja dočekate neprijateljske bombe. Obećali su da će vas na vreme upozoriti – rekla je majka jednog od stradalih radnika Žanka Stojanović. Ona je kazala da su radnici žrtvovani, a da su njihove porodice uskraćene za radost života.


Lj. Bukvić

Tagovi

Povezani tekstovi