Započeli tabloidi, nastavili ministri: Namerno pogrešno interpretirana izjava i kreće hajka na Skrozzu

Izvor: Nova S
Izvor: Nova S

Kampanja protiv nezavisnih novinara dobila je novo poglavlje. Novinarku Tamaru Skrozzu vlast i njeni mediji optužili su da poziva na ubistvo predsednika. Kao povod poslužila je, istrgnuta iz konteksta i namerno pogrešno interpretirana izjava. Novinarska udruženja pozivala su resorno ministarastvo da osudi napade na Skrozzu, a ono je učinilo upravo suprotno – svojom reakcijom pridružilo se kampanji.

 

„Monstruozno. Vučića je trebalo ubiti u noći između 5. i 6. oktobra, poručila opoziciona novinarka Tamara Skrozza„, ovako je to bilo na nacionalnoj frekvenciji, među najvažnijim vestima dana danima i ona koja nema veze sa istinom. Osvrnula se Tamara Skrozza u emisiji „Da sam ja neko“ na N1 i dešavanja 5. oktobra 2000.

 

„Ta noć je trebalo da bude potpuno drugačija, nešto nalik onome što smo učili u knjigama istorije. Da je ta noć bila drugačija i da smo se 6. oktobra, da smo se probudili u jednoj drugačijoj Srbiji, Srbiji bez nekih ljudi, mislim da bi ovo danas bila sasvim druga priča. A mi zapravo živimo devedesete“, izjavila je u emisiji novinarka Tamara Skrozza.

 

To što nijednom rečju nije pozvala na ubistvo, nije bila prepreka za tabloide.

 

Identičnog naslova, kao da ga je smislio jedan urednik, označili su Tamaru Skrozza da poziva na ubistvo predsednika Srbije. Započeli su tabloidi bliski vlasti, nastavili ministri.

 

„Tu se sada vraćamo na ovu Tamaru Skrozzu, na vrlo opasnu njenu izjavu u kojoj ona kaže, dakle svako ko drugačije misli treba da bude likvidiran“, izjavio je ministar za javna ulaganja iz redova SNS Darko Glišić.

 

Zatražila su novinarska udruženja, NUNS i UNS da se zaustavi targetiranje Skrozze. Agencija Fonet u kojoj je ona zamenica glavnog urednika poručila da će u slučaju daljih napada odgovornima smatrati inspiratore kampanje iz krugova vlasti i medijske izvođače radova.

 

Ono što su započeli tabloidi, razradili ministri, nastavilo je ministarstvo informisanja. Osuđujući novinarku.

 

„Imajući u vidu i ovaj primer govora mržnje i/ili poziva na, tj. izražavanja žaljenja zbog propuštene prilike da se izvrši nasilje, kao i brojne druge kojima je ispunjen javni, a posebno medijski prostor, Ministarstvo iznova apeluje na sve da se suzdrže od iskaza koji eksplicitno ili implicitno predstavljaju govor mržnje ili poziv na nasilje“, saopštilo je Ministarstvo informisanja.

 

Novinari uvereni da je ovakvom kampanjom protiv Skrozze upravo njoj nacrtana meta.

 

„Rade ono što rade otkad postoje, dakle od devedesete godine. Oni zapravo interpretiraju. Oni nikad ne govore ono što se zaista dešava, nego oni nama kažu ti si ustvari rekao ovo, ti si ustvari mislio ono. I ovo je samo jedna u nizu ovakvih kampanja koje vode“, navodi Slobodan Georgiev, direktor vesti TV Nova.

 

„To je njihov klasičan manir, nekakva spin doktrina, a to je da od ničega naprave nešto. Ovo je Tamarino mišljenje o davno prošlom vremenu, žal za nekom promenom koja se nije desila“, kaže Željko Bodrožić, predsednik NUNS.

 

Objasnila Skrozza da niti je mislila niti je pozivala na ubistva. Smatra da je pred istražnim organima trebalo da se nađu ljudi iz vlasti odgovorni za dešavanja devedestih.

 

Reporteri bez granica osudili su kampanju protiv Skrozze, verujući da je zeleno svetlo za to stiglo baš iz redova vlasti. Vlasti koja bi u demokratskoj zemlji trebalo da štiti novinare i omogući medijski pluralizam.

 

U pravnoj bi se, kažu, oglasio REM, koji ćuti.

 

Izvor i video prilog: N1

Tagovi

Povezani tekstovi