Zgrada u Resavskoj 28 pripada svim novinarima

Istine radi i bez namere da vršimo pritisak na bilo koga, moramo da se osvrnemo na tekst predsednika Udruženja novinara Srbije Nina Brajevića , „UNS je vlasnik zgrade u Resavskoj 28“, objavljenog 5. 9. 2006. godine u dnevnom listu „Danas“ . Pogrešno se i zlonamerno predstavlja Nezavisno udruženje novinara Srbije, kao neko ko dira u tuđa svojinska prava i traži nešto što mu ne pripada, a sve vezano za zgradu broj 28 u Resavskoj ulici.
Zgrada je sagrađena 1934. i 1935. godine, njen formalni investitor bilo je Jugoslovensko udruženje novinara, zove se „Dom štampe“, a faktički je izgrađena od donacija, kao legat svim budućim novinarima, što jasno proizilazi iz povelje koja se nalazi u temeljima zgrade:
„Za vreme vladavine Njegovog Veličanstva kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića, Jugoslovensko novinarsko udruženje-Sekcija Beograd polaže danas 15. jula 1934. godine kamen temeljac Doma beogradskih novinara. Ovaj dom se podiže pomoću Beogradske opštine i prilozima novinara prijatelja, a uz pomen onih novinara, koji nisu dočekali ostvarivanje svojih staleških ideala. Neka on budućim novinarskim generacijama bude škola u kojoj će učiti kako se služi istini, pravdi, narodu i državi, neka on bude simbol drugarstvu i ljubavi i neka novinari u njemu crpu osnovnu snagu za nova pregnuća i podizanje kulturnog i materijalnog života.“
Očigledno je da je zgrada podignuta sa namenom da se u njoj razvija novinarska profesija, a kako se ponaša UNS sa zgradom – legatom, može da se uveri svaki građanin koji ovih dana prolazi pored zgrade broj 28 u Resavskoj ulici – uveliko se izvode građevinski radovi na postavljanju izloga i bankomata na zgradi koja je proglašena za spomenik kulture!
Nezavisno udruženje novinara Srbije nastalo je 1994. godine od novinara koji su iz protesta istupili iz Udruženja novinara Srbije, zbog tadašnje enormne politizacije novinarske profesije i stali u odbranu istine i pravde, za slobodno, odgovorno i profesionalno novinarstvo. Našem udruženju je pristupilo do sada 2.600 članova, pa smatramo da oba udruženja na pomenutoj zgradi imaju ista svojinska prava, jer je zgrada legat namenjen celokupnoj novinarskoj profesiji.
Dakle, udruženja čine njegovi članovi, a ne imovina, koja samo pomaže da udruženja rade na dobrobit profesije, zbog čijeg razvoja su i osnovana. Kada polovina članova istupi iz nekog udruženja i osnuje novo, kao što se to dogodilo 1994. kada je osnovan NUNS, to je veliki razlog da se reguliše i pitanje svojinskog statusa na imovini starog udruženja.
Nezavisno udruženje novinara Srbije samo želi da obezbedi prostor za razvoj novinarske profesije, koji je Udruženju novinara Srbije očigledan višak, jer zašto bi onda taj prostor adaptiralo i menjalo mu postojeću namenu. Dakle, na koji će način novougrađeni bankomati unaprediti novinarsku profesiju i koju će to snagu dati „novim pregnućima i podizanju kulturnog i materijalnog života“? Nezavisno udruženje novinara Srbije

Tagovi

Povezani tekstovi