Vlasti u Srbiji moraju krivično da gone protivzakonito hakovanje novinara i aktivista

slika: canva
slika: canva

Danas, 19. decembra, European Digital Rights (EDRi) i 50 organizacija, uključujući i NUNS, pozivaju institucije Evropske unije da preduzmu mere da zaustave nelegalnu upotrebu špijunskog softvera od strane srpskih vlasti koje targetiraju novinare, aktiviste i članove civilnog društva.

 

Amnesty International je 16. decembra objavio izveštaj u kome se razotkriva rasprostranjena zloupotreba korišćenja špijunskog softvera kao što je NoviSpy od strane srpske policije i Bezbednosno-informativne agencije (BIA). Na meti su bili aktivisti, novinari i članovi predstavljaju žestoko kršenje srpskih zakona i osnovna prava.

 

Ovaj skandal se dešava uporedo sa opštim pogoršanjem stanja ljudskih prava i vladavine prava u Srbiji. Novinari, aktivisti i članovi civilnog društva suočavaju se sa sve većim broje hapšenja, zastrašivanjem i represijom, što dodatno ugrožava osnovne slobode.

 

Stoga pozivamo institucije Evropske unije da:

 

  • Pozovu Vladu Srbije da se pridržava svog pravnog okvira i odmah obustavi nelegalnu upotrebu NoviSpy-a i drugog špijunskog softvera, koji nesrazmerno ometa osnovna prava, i za koji ne postoje adekvatne mere zaštite za sprečavanje i nadoknadu štete po ljudska prava.
  • Pozovu srpske vlasti da zaustave gušenje građanskih prava i sloboda, uključujući hapšenja i zastrašivanje novinara, aktivista i demonstranata.
  • Pozovu Specijalno tužilaštvo za visokotehnološki kriminal da istraži okolnosti pod kojima je špijunski softver korišćen protiv aktivista u Srbiji i da osigura da su pravni lekovi dostupni žrtvama, uključujući garancije i zaštitu od ponavljanja.
  • Pozovu nezavisne institucije Srbije (Ombudsmana i Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti) da istraže okolnosti pod kojima je špijunski softver korišćen protiv aktivista u Srbiji.

 

Pročitajte otvoreno pismo ovde u originalu (engleski) i ovde na srpskom jeziku.

 

Izvor: EDRi

Tagovi

Povezani tekstovi