Potrebno je obezbediti političku i finansijsku nezavisnost javnih servisa, ali i unaprediti položaj zaposlenih, zaključak je konferencije pod nazivom „Kakvi javni servisi su nam potrebni“ koja je održana danas u Novom Sadu u prostoru Nezavisnog društva novinara Vojvodine u organizaciji Koalicije za slobodu medija. Na konferenciji je potoisan i Memorandum o saradnji između Granskog sindikata kulture, umetnosti i medija „Nezavisnost“ (GS KUM NEZAVISNOST) i Koalicije.
Na događaju su govorili predsednica Evropske federacije novinara Maja Sever, predsednik Granskog sindikata kulture, umetnosti i medija „Nezavisnost“ Darko Šper, profesorka Fakulteta političkih nauka u Beogradu u penziji Snježana Milivojević, i profesorka na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu Smiljana Milinkov. Razgovor je moderirala generalna sekretarka Nezavisnog udruženja novinara Srbije Tamara Filipović Stevanović.
Nakon potpisivanja Memoranduma o saradnji između Koalicije za slobodu medija i GS KUM Nezavisnost, diskusiju o stanju javnih servisa i portebama građana generalno govorila je Predsednica Evropske federacije novinara (EFJ) i novinarka HRT-a Maja Sever.
Ona je rekla da je za javni servis najvažnije obezbediti političku i finanasijsku nezavisnost uređivačke politike i da je to problem u čitavoj Evropi.
„Što je zaštita slobode govora slabija to je ideja javnog servisa izuzetno snažna. U stvarnosti to nije tako. Politička ovisnost javnog servisa guši slobode i pluralizam medija uopšte, a javni servis ne bi trebalo da bude ovisan od politike i oglašivača“, rekla je Maja Sever.
Ona je dodala da je Evropa prepoznala značaj javnih servisa u Zakonu o medijskim slobodama i da će sve države članice Evropske unije morati da primenjuju taj zakon.
Predsednik sindikata KUD Nezavisnost Darko Šper, govorio je o položaju zaposlenih na RTV-u i RTS-u.
„Trenutno RTS ima pedeset odsto veće plate. Dugo smo ispod republičkog proseka. Neki novinari i urednici su na minimalnom dohotku. U RTV-u poslednje tri godine nismo imali korekciju plata, za razliku od RTS-a koji ima i sopstvena sredstva“, kazao je Šper.
On je dodao da je GS KUD Nezavisnost jedini reprezentatovan u oba javna servisa u Srbiji i da očekuje od države da to prepozna i uključi Sindikat u rad na novom Zakonu o javnim servisima koji treba da se donese.
Profesorka Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Smiljana Milinkov rekla je da nijedan javni servis u Srbiji ne ispunjava svoju funkmciju, a to je izveštavanje u javnom interesu.
„To pokazuju i kontinuirani monitorinzi Novosadske novinarske škole, ali se potvrđuje i u godišnjim izveštajima Evropske Komisije. Problematičan je način funkcionisanja oba javna servisa. Nisam sigurna da građani Srbije imaju svest o tome šta je izveštavanje u javnom interesu, a ni zaposleni u javnim serivisima. To je moj utisak“, rekla je Smiljana Milinkov.
Ona je navela da su javni servisi skupi i da su potrebna ulaganja.
„A sredstva nisu usmerena na ono što je važno. Informativni program je najveći problem. Postoje neke emsijie i programi koji su dobri, Radio Beograd 2 i 3 su primer, ali vidimo da se ne ulaže u produkciju i kvalitet, dok se ulaže u ono što je najproblematičnije“, rekla je Smiljana Milinkov.
Profesorka Fakulteta političkih nauka u penziji Snježana Milivojević je rekla da javni servisi treba da budu institucionalno zaštićeni i da svojim radom treba da podižu standard ostalim medijima.
Takođe, govorila je o regulativi u Evropskoj uniji. Naglasila je da je doneto mnogo direktiva koje regulišu i funkcionisanje onlajn medija i prostora.
„Usvojena je direktiva o zaštiti podataka o ličnosti, akti o digitalnim uslugama i medijskim slobodama. Prvi put u istoriji sva ključna tela donose zakon koji se prmenjuje direktno na sve države. Ideja je da se kreira bolje digitalno okruženje“, kazala je profesorka.
Ona je zaključila da se efekti primene ovih zakona vide i da velike platforme preuzimaju odgovornost za sadržaj koji se plasira publici na taj način.