Svetski dan slobode medija

Povodom Dana slobode medija, Udruženje novinara Srbije i Sindikat novinara Srbije organizovaće akciju „Pet minuta gromoglasne tišine“. Na skupu u Pionirskom parku u pet minuta do 12 biće pročitan Proglas, uručena nagrada za slobodu medija „Zora“ i održana izložba karikatura.


U proglasu se podseća da još nisu rešena ubistva novinara Slavka Ćuruvije, Milana Pantića niti rasveteljene okolnosti smrti Dade Vujasinović.


Usvajanjem izmena Zakona o javnom informisanju, novinarstvo u Srbiji izgubilo je deo svojih formalnih sloboda, čime su ugrožena ne samo prava novinara nego i proklamovane evropske vrednosti srpskog društva, a gotovo 2.000 novinara i medijskih radnika ostalo je bez posla, navodi se u Proglasu.


Nezavisno udruženje novinara Srbije na konferenciji za novinare govoriće o različitim vrstama pritisaka i pokušaja da se ograniče novinarske i medijske slobode.


Za visoke standarde u medijima


Ministar kulture Nebojša Bradić izjavio je u Beogradu da će resorno ministarstvo, kroz zakonsku regulativu i podršku kvalitetnim programima, sistematski raditi na visokim profesionalnim standardima u Srbiji.


Ministar Bradić je u izjavi povodom 3. maja Dana slobode medija ukazao da će uređenju domaće medijske scene doprineti i medijska strategija koja će javnosti biti predstavljena polovinom ove godine.


Projekat izrade studije medija je već odobrila i finansira Delegacija Evropske komisije u Srbiji, a dokument će sadržati i uporednu analizu našeg i evropskog medijskog zakonodavstva, kao i institucija koje su zadužene za sprovođenje medijskih politika, naveo je u Bradić.


Studijom će biti urađena i analiza medijskog tržišta u zemlji koja će sadržati i procenu efekata privatizacije medija, naveo je Bradić i upozorio da su problemi sa kojima se medijska scena u Srbiji suočava, samo su delom proizašli iz ekonomske krize.


„Drugi deo je posledica neekonomskih faktora i, dugoročno gledano – mnogo više ugrožava i medijsku scenu i samu medijsku profesiju“, upozorio je ministar kulture i medija.


Bradić naime smatra da su izostanak odgovornosti prema javnoj reči i potreba za podizanjem nivoa profesionalnog standarda, samo neki od problema koji ostavljaju dalekosežne posledice na sve aktere medijske scene, ali i na samo društvo.


„Posezanje za senzacionalističkim novinarstvom, povlađivanje najnižem ukusu, siromašenje jezika i ‘izostanak’ kulture iz medijskih sadržaja, ukazuju se ne samo kao atak na čitoce, gledaoce i slušaoce, već i kao uzurpiranje i zloupotreba same slobode govora, sa nemerljivim negativnim posledicama“, ocenio je ministar.


Godina izazova za medije


Čestitajući svim medijskim poslenicima Dan slobode medija, Bradić je podsetio da je protekla godina za medije i Ministarstvo bila veliki izazov, ali i putokaz u kom smeru „valja ići ukoliko želimo da sa jedne strane obezbedimo slobodan protok informacija, stavova i ideja, a sa druge – podižemo nivo kvaliteta rada i profesionalne kompetencije.“


„Zaposleni u medijima moraju imati potpunu slobodu u radu i uslove koji će im omogućiti istinito, pravovremeno i profesionalno izveštavanje“, ocenio je Bradić i podsetio da je Ministarstvo kome je na čelu i u uslovima ekonomske krize iniciralo mere pomoći medijima, pre svega kroz finansijsku podršku kvalitetnim projektima.


U poslednjem godišnjem izveštaju američke nevladine organizacije „Fridom haus“ Srbija je, u pogledu slobode medija, označena kao „delimično slobodna zemlja“ i zauzima 78. mesto.


Svetski dan slobode medija ustanovljen je 1991. godine usvajanjem Deklaracije u Vindhoku, na konferenciji Ujedinjenih nacija o slobodi medija u Africi.


Tom deklaracijom, cenzura je proglašena za grubo kršenje ljudskih prava, a vlade svih zemalja pozvane su da obezbede poštovanje ustavnih garancija za slobodu medija.

Tagovi

Povezani tekstovi