Bojkot i tužba zbog uvredljive karikature

Na sednici koja je održana „iza zatvorenih vrata“ muslimani koji žive u Srbiji pozvani su na bojkot kupovine i distribucije dnevnog lista Blic, a od međunarodnih islamskiih organizacija i institucija zatražena je podrška.


U saopštenju Sabora se navodi da fotomontaža simbolizuje „nastavak genocidne politike prema muslimanima“ pa se od vrha države, na čelu sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem traže „čvrste garancije“ kako bi muslimani u Srbiji mogli osetiti ličnu i kolektivnu sigurnost, kao i ravnopravnost sa drugim narodima i zajednicama.


Sabor koji čine predstavnici svih institucija Islamske zajednice u Srbiji, ukazao je da su muslimani u Srbiji zabrinuti za budućnost svog verskog i kulturnog identiteta zbog „sve izraženije islamofobije“.


„Islamska zajednica neće dopustiti da ova uvreda i drugi primeri netrpeljivosti prema muslimanima na bilo koji način ugroze dobre odnose sa komšijama hrišćanima, ukazujući da se zajednička budućnost gradi na međusobnom poštovanju“, ističe se u saopštenju.


Ukazano je da sloboda govora, koja predstavlja neospornu civilizacijsku vrednost savremenog društva, ne može biti izgovor za postupke antisemitizma, rasizma, govora mržnje, a ni islamofobije, što se, kako se tvrdi, pokušava činiti na globalnom planu medijskim uvredama na račun poslednjeg verovesnika islama, Muhameda i drugih islamskih simbola. Izražena je zahvalnonst svim građanima, posebno nemuslimanima, koji su se u velikom broju pridružili osudi objavljivanja fotomanteže sa muftijinim likom.


Sabor je od mešihata zatražio punu odlučnost i, kako se navodi, doslednost na putu povraćaja i zaštite vakufske imovine, oštro osuđujući spregu političara, pravosuđa, tajkuna i kriminalaca, koji poslednjim trzajima nastoje da uzurpiraju vakufsku imovinu, ne prezajući ni od zloupotrebe policije u tu svrhu.


Sabor je čestitao muftiji Zukorliću na ubedjivoj pobedi Bošnjačke kulturne zajednice na izborima za Bošnjačko nacionalno veće, ocenivši da ta pobeda predstavlja istorijski iskorak na putu ostvarenja pune slobode i prava Bošnjaka i svih muslimana u Srbiji.


U izjavi za B92 Muamer Zukorlić je istakao da ne vidi problem u tome što je upućen poziv na bojkot Blica, uprkos tome što s druge strane zaključeno da u Srbiji vlada islamofobija.


“Mi kao ugrožena zajednica imamo pravo upotrebiti sva moguća sredstva u cilju zaštite naših posebnosti i našeg identiteta, pod uslovom da ta sredstva nisu nasilna”, smatra Zukorlić.


“I mislim da je to jedna od tekovina savremene ljudske civilizacije i ne vidim u čemu je problem ako mi nemamo drugih mogućnosti, nismo zaštićeni od zvaničnog poretka ove države, da prosto koristimo sopstvenu poziciju i na neki način svojevrsnim pritiskom na nečiji ekonomski interes ostvarimo svoju zaštitu”, objašnjava on.


Na poziv na bojkot reagovao je i glavni i odgovorni urednik lista Blic Veselin Simović.


“Osim da se onda vidimo na sudu i tamo ćemo se razjasniti. Pozivanje na bojkot novina je neprimereno, posebno nekom ko je verski vođa. Ništa se od toga ne može pripisati ‘Blicu’, tako da je to više politikanstvo gospodina Zukorlića”, ocenjuje on.


Zukorlić je u nedavno u karikaturi Blica naslikan u hrišćanskoj svešteničkoj odori sa krstom na glavi.


Rivalska Islamska zajednica Srbije, kojom rukovodi reis Adem Zilkić, u petak je zatražila od državnih organa status jedine zajednice muslimana Srbije. Ta zajednica je saopštila da sebe smatra jedinim naslednikom pravnog kontinuiteta, kao i vlasnikom svih dobara u Srbiji.


Ta islamska zajednica je to zatražila pošto je suparnička Islamska zajednica Muamera Zukorlića preuzela kontrolu nad Starom novopazarskom banjom. „Ukoliko se ne udovolji našim zahtevima bićemo primorani na proteste, kao i na traženje pravde pred međunarodnim pravosudnim institucijama“, navodi se u saopštenju Zilkićeve Islamske zajednice.


Istovremeno sud u Novom Pazaru naložio je Zukorlićevim sledbenicima, da se odmah isele iz objekta u Staroj pazarskoj banji. Zukorlić je u subotu potvrdio da je sporni objekat predat na čuvanje policiji.

Tagovi

Povezani tekstovi