Cane optužio Beka i Miškovića za prevaru

Stanko Subotić Cane, optužen za šverc duvana, juče je dostavio Specijalnom tužilaštvu za organizovani kriminal pisanu izjavu o privatizaciji dnevnog lista „Večernje novosti”, saopštili su njegovi advokati. Uz izjavu dostavljena je i dokumentacija kojom se, kako tvrde branioci, dokazuje da su Subotića za višemilionske iznose u evrima prevarili biznismeni Miroslav Mišković i Milan Beko.
U izjavi, dostavljenoj i medijima, Subotić navodi da je tokom 2002. godine napravio poslovnu saradnju sa nemačkim medijskim koncernom VAC, čiji je glavni predmet bila kupovina „Večernjih novosti“. Tokom jeseni 2002. godine obavešten je da je sa VAC-om stupio u kontakt Manojlo Vukotić, pa sa njim zakazuje sastanak u Parizu, 8. novembra 2002. godine.
Vukotić je, navodi Subotić, na sastanak sa njim došao u Pariz sa svojom kćerkom i dopisnikom „Novosti“ iz Pariza Goranom Čvorovićem. Početkom 2003. godine partneri iz VAC-a su ga obavestili da su u završnoj fazi potpisivanja ugovora sa Vukotićem i da su ugovorili honorar od 500.000 evra za njega ako završi uspešno kupovinu „Novosti“.
„Vukotić je servirao priču da nikako ne sme da se dozvoli da se ’Novosti’ prodaju, posebno ne strancima, jer će se tako izgubiti najuticajniji dnevni list koji promoviše narodnjačku politiku Vojislava Koštunice, i to će biti velika opasnost za gubitak vlasti”, piše u Subotićevoj izjavi.
„Vukotić je prestao sa opstrukcijom tek kad je došlo do dogovora između Koštuničine vlade i nas oko privatizacije. Morali smo da prihvatimo njihove uslove da akcije kupimo preko posrednika, a ne direktno na berzi. Morali smo da potpišemo ugovor sa Bekom i Miškovićem kao preprodavcima, jer je trebalo da zamaskiraju naše prisustvo, a i da omoguće da se razlika u ceni podeli sa političarima.” Vukotić je, tvrdi Subotić, posle dogovora sa Dejanom Mihajlovim i Aleksandrom Nikitovićem, 14. jula 2006. godine najavio izlazak akcija „Novosti“ na berzu. Akcije malih akcionara su prodate 29. avgusta 2006. godine po ceni od 3.200 evra, što je Vukotić najavio kao najvišu moguću cenu koja može da se dobije, iako je znao da će cena na kraju dostići 4.150 evra, jer je tako bilo dogovoreno.
„Njegovo javno najavljivanje da će akcije biti prodate Beku i Miškoviću, tri meseca pre izlaska na berzu, jasno dokazuje da je sve urađeno uz dogovor sa vladom i svim institucijama vlasti”, zaključuje Subotić.
Subotić u izjavi tužiocu navodi i to da mu je Miroslav Mišković ponudio da svu svoju imovinu, sve firme, posebno „Futuru“, prepiše na njega, da bi mu ih on sačuvao, jer će navodno država da mu sve oduzme. Subotić je to odbio.
Subotić je izrazio spremnost da u Ženevi, gde živi, da izjavu specijalnom tužiocu za organizovani kriminal Miljku Radisavljeviću ili njegovom predstavniku.
Na pitanje novinara zašto Subotić ne dođe u Srbiju da da izjavu, Canetov advokat Tadić je kazao da su branioci predlagali da se ukine rešenje o određivanju pritvora Subotiću i da se da jemstvo, ali da sud to nije prihvatio.
Advokat Vladimir Beljanski je rekao da se ne razmišlja o podizanju iznosa za jemstvo. „Ponuđeno je dovoljno. Ne treba Srbiji nuditi više od dva miliona evra. Radi se o nespremnosti suda da prihvati jemstvo”, naveo je on.
Subotić je najavio da će u narednih mesec dana dostaviti tužilaštvu dokumentaciju o „Luci Beograd”, privatizaciji preduzeća „Putnik” i „Trudbenik” iz Vršca.


Dorotea Čornić

Tagovi

Povezani tekstovi