Dodela frekvencija štetna po višenacionalnu zajednicu

Više opozicionih odbornika, ali i odbornici stranaka koje su u vladajućoj koaliciji ocenili su da je odluka štetna, pa čak i opasna po zajednički život višenacionalne Subotice, jer se favorizovanjem jedne nacionalne zajednice praktično uskraćuju prava drugima, pre svega hrvatskoj nacionalnoj manjini, koja je jedino na Radio Subotici do sada imala svakodnevni radijski program.
Darko Sarić Lukendić, odbornik LSV, ocenio je da je odluka RRA skandalozna, jer se jednom profesionalno dokazanom mediju oduzima frekvencija i daje drugom koji još nije ni počeo da radi. Pri tom, Lukendić navodi da se Zakon o radiodifuziji ne primenjuje dosledno.


– Prilikom dodele TV frekvencija, RRA je jednoj TV kući uskratila frekvenciju zato što je iza nje stajao strani kapital. U ovom slučaju radi se o Fondu Panon, koji je osnovan velikim delom upravo stranim kapitalom – navodi Lukendić, i podseća da se ovakvom odlukom RRA ni mađarskoj nacionalnoj manjini ne obezbeđuje kvalitetno informisanje, jer veliki deo pripadnika ove zajednice živi izvan dometa regionalne frekvencije. Martin Bačić, odbornik DSHV, napominje da je neshvatljivo da su u osnivanju novog Panon radija, koji je postao konkurencija Radio Subotici, učestvovali njen sadašnji direktor i predsednik upravnog odbora. On je, međutim, izrazio sumnju da se sada bilo šta može uraditi, i da ovo može biti kraj Radio Subotice, podsećajući da je upravo ova stranka upozoravala javnost da ovakva odluka RRA ukida ne samo Radio Suboticu već i stečena kolektivna prava hrvatske zajednice na informisanje, protivno mnogim domaćim i međunarodnim aktima koja regulišu prava nacionalnih manjina.
Petar Balažević, odbornik DS, napomenuo je da je za ovakvu situaciju odgovoran Savez vojvođanskih Mađara. – SVM je držao pod apsolutnom kontrolom Radio Suboticu, jer su i direktor i predsednik upravnog odbora iz SVM, a oni su uprkos sukobu interesa radili na osnivanju drugog radija – rekao je Balažević, i ukazao da RRA dodeljujući frekvenciju tom radiju nije ispoštovala većinu kriterijuma, koji zahtevaju poslovni uspeh, gledanost odnosno slušanost, iskustvo u oblasti radio difuzije, preovlađujući uticaj na javno mnjenje ili zaštita pluralizma, budući da radio još ne emituje program. Jene Maglai, odbornik SVM, odgovorio je da su optužbe neosnovane, jer je upravo SVM tri godine pokušavao da zaustavi privatizaciju Radio Subotice, što je u stvari najveća opasnost po opstanak ovog radija, odnosno pre svega njegovih programa na manjinskim jezicima, ali da za to nema političke volje u državnom establišmentu, te da zbog toga ne treba optuživati SVM.
Mirko Bajić, odbornik DS, ocenio je da je ovakva raspodela frekvencija zlonameran čin, ali posledica ranijeg dogovora SVM i DS, kojim je obezbeđen medij ovoj stranci u regionu. On je kritikovao izjavu Lasla Kerekeša, predsednika odborničke grupe SVM, koji kaže da je obezbeđivanje celodnevnog programa na mađarskom jeziku ispunjavanje predizbornog obećanja njihove stranke, da je to urađeno na račun svih ostalih nacionalnih manjina u gradu. – Davanje frekvencije jednojezičnom mediju u višejezičnoj sredini ne može biti dobronamerno – kaže Bajić.
Mikloš Olajoš Nađ, odbornik SKJ, kaže da je lokalna skupština kao osnivač Radio Subotice izigrala poverenje građana. Bilo je takođe i predloga, kao odgovor na izjave pojedinih članova SVM da Radio Subotica u stvari i nije oštećen, jer će verovatno dobiti lokalnu frekvenciju, da se Radio Panon i Radio Subotica zamene, te da ovom prvom pripadne lokalna frekvencija, pogotovo što i na Radio Subotici postoji program na mađarskom jeziku, te mađarska zajednica neće biti oštećena. Igor Međanski, iz odborničke grupe Mogućnost -Lehetešeg, ocenio je da je sve ovo u stvari deo jednog šireg plana, koji se kroji na mnogo višem nivou i tiče se nekih starih mapa, te da iza svega stoji vešta politička taktika.


J. K.

Tagovi

Povezani tekstovi