Dodeljene NUNS-ove nagrade za istraživačko novinarstvo

Žiri, koji su činili bivši predsednici NUNS-a Gordana Suša, Milica Lučich-Čavić, Nebojša Bugarinović i ataše Ambasade SAD za štampu Brajan Stimler, odlučio je da ne dodeli nagradu u radio konkurenciji, ali je zbog kvaliteta pristiglih radova dodeljeno više nagrada u konkurenciji štampanih medija.


Za televizijsko novinarstvo prvu nagradu dobio je samostalni istraživač i autor Želimir Gvardiola. Njemu je uručena nagrada od 1.200 dolara za televizijski dokumentarac „Izdajnik protiv zločinca“, emitovan na B92 2009. Dokumentarac govori o slučaju generala Vladimira Trifunovića.


Drugu nagradu u istoj kategoriji dobio je novinar Dejan Radulović sa TV Avala. On je dobio 800 dolara za televizijsku emisiju „Pobeda na planini“ emitovanu 2009, u okviru emisije Slike života na toj televiziji. Emisija govori o novopazarskoj porodici Ličina koja je, suočena s problemom narkomanije dvoje dece, odlučila da ih izvede iz sredine u kojoj su zapali u bolest i izleči ih na planini.


Za štampano novinarstvo u kategoriji starijih kandidata prva nagrada, 1.200 dolara, pripala je novinaru nedeljnika Vreme Prvoslavu Karanoviću, za tekst „Ubijanje Boga lopatom“, u nedeljniku Vreme, maja 2009. Tekst govori o lečenju narkomanije torturom pod blagoslavom Srpske pravoslavne crkve i odobrenjem države.


Druga nagrada pripala je novinaru Zoranu Raduloviću iz Vranjskih novina za tekst „Dosije Koštana: Ko je izuo vranjske obućare?“ objavljen jula 2009. u tim novinama. Tekst govori o propadanju vranjske industrije Koštana koja je nekada zapošljavala 3.000 ljudi, a autoru je pripalo 600 dolara.


Novinar Dejan Dimić iz Vranjskih novina takođe je dobio drugu nagradu, 600 dolara, za tekst „Miškove kase za Uroša“ objavljen septembra 2009. u tim novinama, o malverzacijama u javnim nabavkama za zdravstveni centar u Vranju preko firme Jugohemija.


U kategoriji mlađih kandidata, prvu nagradu za štampano novinarstvo pripalo je Ani Manojlović, novinarki Radio Beograda 202. Ona je osvojila 800 dolara za tekst „Ni smrt se ne isplati“, objavljen u magazinu Status 2010. Tekst govori o testiranju lekova u Srbiji i rezultat je jednogodišnjeg istraživanja.


Predrag Blagojević, novinar Internet-novina Južne vesti, dobio je 800 dolara za tekst „Manipulacije na niškom aerodromu“, koji je objavljen januara 2010. u Južnim vestima.


Ambasadorka SAD Meri Vorlik rekla je na svečanosti da je Ambasada SAD, podržavajući Svetski dan slobode medija, u nezavisno novinarstvo i medije u Srbiji do sada uložila 33 miliona dolara. Nagrade za istraživačko novinarstvo, koje se dodeljuju peti put, deo su projekta prodrške nezavisnim medijima, podsetila je ambasadorka.


Predsednik NUNS-a Đorđe Vlajić kazao je da su medijske slobode pogoršane svuda u svetu i da, uprkos blagom napretku na lestvici Fridom hausa, novinari u Srbiji i mediji ne mogu biti zadovoljni sadašnjim stanjem. „Novinari i mediji su pod presijom političara i oglašivača“, rekao je Vlajić.


Beta

Tagovi

Povezani tekstovi