Gde Tadić greši i kad je 100 odsto u pravu

A tačno je sve što je rekao. Svaki dobronamerni građanin Srbije potpisao bi svaku rečenicu Borisa Tadića. Ajmo redom. Prvo, nesporno je da se mediji u interpretiranju političkih događaja bore za tiraž i preživljavanje. Možemo se složiti i sa predsednikovom tezom da mediji često pogrešno reinterpretiraju događaje.
Drugo, istina je da mediji nisu slučajni učesnik u javnom životu, kao i da imaju odgovornost, moć i uticaj. S tim u vezi, tačno je i da mediji nemaju samo kontrolnu ulogu u društvu, već su i kompanije koje se bore za tiraž i novac i da zbog toga često idu ka „tabloidizaciji“. Treće, predsednik je u pravu kada kaže da mediji kreiraju političku stvarnost i da „bi reforma medijskog sektora doprinela stabilnosti političkog života“.
Postavlja se logično pitanje: Šta onda nije u redu? Nije u redu to što je predsednik „zaboravio“ da su mediji samo odraz društva. Zato su za stanje u medijima odgovorni, jednako koliko i sami mediji, i oni koji kreiraju politiku. A Tadićev uticaj u srpskom društvu je, malo je reći, presudan.
Zato bi pre reforme medijskog sektora trebalo reformisati politički sistem. Jer, kad bi se u Srbiji primenjivali i poštovali svi važeći zakoni, kao i dobri demokratski običaji, ne bi nam „reforma medijskog sektora“ bila potrebna za stabilizaciju političkog života.


Vladimir Sudar

Tagovi

Povezani tekstovi