Ispravka koja nije demanti

Ukoliko u roku od osam dana od pravosnažnosti presude to ne učini Obradović je dužan da direktorki Apoteke Vranje Jasmini Arsić, po čijoj tužbi je spor vođen, isplati 150.000 dinara.
Vukašin Obradović, glavni i odgovorni urednik Vranjskih novina, kaže za Danas da treba da dobije pismeni otpravak presude, koja je saopštena usmeno, tako da još ne zna kakvo je obrazloženje. On dodaje da su Jasmini Arsić, prilikom pisanja spornog teksta „Salicil umesto glukoze“ od decembra 2009. poslata pitanja, uz napomenu kada je krajnji rok za dostavljanje odgovora.
– Odgovor smo objavili kao reagovanje u narednom broju, jer nije demantovana nijedna činjenica iz teksta. Arsićeva navodi da je poslala odgovore, prećutkujući činjenicu da su stigli kada je list zaključen. Na osnovu toga sud donosi presudu da smo krivi, jer odgovor nismo objavili u skladu sa Zakonom o informisanju, ukazuje Obradović. On ističe da će biti uložena žalba Apelacionom sudu u Nišu, kao i da se nada da će ovaj sud uvažiti njihove argumente.
Svetozar Raković, generalni sekretar NUNS-a, kaže za Danas da u tekstu koji je Jasmina Arsić poslala nema elemenata demantija, kao i da u Zakonu o javnom informisanju jasno stoji šta je ispravka, a šta nije. On dodaje da ako nema elemenata demantija, odnosno osporavanja neke tvrdnje u tekstu, to nije ispravka.
– Takav tekst po Zakonu ne mora ni da bude objavljen. Glavni urednik Vranjskih je ipak to učinio na mestu predviđenom za reagovanje, objašnjava Raković.
– Sud je morao da odmeri argumente i jedne i druge strane, a nadamo se da će odluka Apelacionog suda u Nišu sa više uvažavanja odmeriti navode obe strane u sporu, imajući pre svega u vidu pravo javnosti na objektivno informisanje. Podsećam da je reč o osetljivim stvarima i to treba da bude osetljivo za svakog sudiju u zemlji. Mora se voditi više računa o javnom interesu, a u ovom slučaju je greška mogla pacijenta da košta života , objašnjava Raković.


I.T.

Tagovi

Povezani tekstovi