Iza propadanja radija stoji SVM

„Iznenađujuća je briga SVM za sudbinu Radio Subotice, jer je upravo ova stranka bila proteklih 10 godina zadužena za njegovu sudbinu. Ono što smo zatekli 2008. bila je posledica tog odnosa prema radiju – zapušten status kuće u procesu privatizacije, redakcije pred izbacivanjem na ulicu zbog nerešenog statusa u zgradi Nacionalne službe za zapošljavanje, prepolovljena redakcija na mađarskom jeziku zbog osnivanja Panon radija u čemu su glavnu ulogu imali mnogi funkcioneri SVM, glavni urednik redakcije na mađarskom jeziku u VD statusu od 2006, emitovanje programa na mađarskom jeziku na drugoj frekvenciji bez dozvole RRA, emitovanje programa na srpskom i hrvatskom jeziku u suprotnosti sa dozvolom RRA, neracionalno i gubitaško poslovanje sa 56 zaposlenih i 30 honoraraca“, navodi u svom pismu javnosti Bedalov.
Tokom 2009. novi Upravni odbor uspeo je da se izbori za privremeni prekid privatizacije Radio Subotice, kao i da sa Nacionalnom službom za zapošljavanje postigne dogovor oko ostanka Radio Subotice u sadašnjoj zgradi. Uprkos ekonomskoj krizi, održano je finansiranje Radija iz budžeta, što je obezbedilo uredne lične dohotke, broj zaposlenih je sveden na 50, iako još ima prostora za racionalizaciju, a kroz marketinške prihode u 2009. ukupan prihod kuće povećan je za 20 odsto. Toni Bedalov navodi da je upravo SVM pustio Radio Suboticu „niz vodu“, u trenutku kada su funkcioneri ove stranke odlučili da osnuju medijsku kuću Panon TV.
„Panon RTV je preuzeo deo kadrova iz redakcije na mađarskom jeziku Radio Subotice, a za preostale koji su ostali verni svom radiju korišteni su posprdni izrazi… Takođe je budžet 2009. bio pod znakom pitanja, jer su funkcioneri SVM-a tražili od gradonačelnika Subotice i koalicije Za evropsku Suboticu da se u tom budžetu za TV Panon i RTV YU ECO predvidi 45 miliona dinara, nekoliko miliona više nego Radio Subotici. Uz to, RRA je 2007. oduzela regionalnu frekvenciju 91,5 megaherca Radio Subotici, na kojoj je emitovala program 40 godina i dodelila ga Fondaciji Panon, iako je to bila NGO bez minuta emitovanog programa. Tada je više od 20.000 građana Subotice potpisalo peticiju da regionalna frekvencija ostane Radio Subotici, dok su iz SVM javno apelovali da se Radio Subotica ne podrži. RRA je Radio Subotici dodelila lokalnu frekvenciju koja ne dobacuje ni do svih prigradskih naselja. Sve navedene činjenice su dokaz ‘velike brige’ SVM-a prema Radio Subotici, pogotovu prema redakciji na mađarskom jeziku. Sada kada je rukovodstvo SVM shvatilo da nije uspelo da uništi Radio Suboticu, jer konstantno ima rejting slušanosti veći od Panon radija, ljubav prema Radio Subotici se naprasno ponovo dogodila. U danima kada je gradonačelnik Saša Vučinić prihvatio da sa zaposlenima rešava nasleđene probleme, nova opozicija u gradu ima amneziju prema svom odnosu prema najstarijem elektronskom mediju u gradu“, navodi Bedalov. 


V. L.

Tagovi

Povezani tekstovi