Ko je i zašto skrivao ubistvo

Već dve godine smrt Dade Vujasinović državni organi tretiraju kao ubistvo, iako jeprvim obdukcionim nalazom zaključeno da je reč o samoubistvu – lovačkom puškom čiji je oroz pokrenut nožnim palcem


„Mi roditelji smo bili uporni, a nova istraga je krenula kad smo dobili pomoć jednog dela Dadinih kolega. Zna se od početka gde je istina. Sada kažu, pojavili su se novi elementi. Pa, čekajte, obdukcioni nalaz je urađen drugog dana posle ubistva, i novi elementi koje sada pominje policija bili su bili poznati i pre 16 godina, ali niko nije hteo da ih koristi“, rekao je otac ubijene novinarke Radislav Vujasinović.


Prema rečima predsednice NUNS-a Nadežde Gaće, kolege iz Nezavisnog udruženja novinara Srbije i porodica Vujasinović „nijednog trenutka nisu poverovali da je reč o samoubistvu“. „Nažalost, živimo u Srbiji u kojoj je trebalo da prođe više od 14 godina da ubistvo Dade Vujasinović bude na pragu procesuiranja na pravi način. NUNS zna da postoje dokumentacije u raznim tajnim službama u Srbiji, nekada je to bio KOS, sada su Bezbednosno-vojna agencija i BIA, i mi smo trazzili da se upravo ti dokumenti dostave pravosudnom sistemu i NUNS-u. Uvereni smo da će ubistvo Dade Vujasinović biti na
pravi način na sudu i dokazano“, rekla je predsednica NUNS-a.
Odgovarajući na pitanje da li ta dokumenta sadrže dokaze potrebne za suđenje, Nadežda Gaće je izrazila uverenje da su u njima dokazi koji nisu do sada korišćeni.


Dada Vujasinović nađena je mrtva u svom stanu u Beogradu 9. aprila 1994. godine. Prvobitna istraga je konstatovala da je reč o samoubistvu, a u januaru prošle godine, Tužilaštvo je naložilo novu istragu, budući da su brojni dokazi ukazivali na to da je novinarka Duge ubijena. Poslednja izjava Veljovića, valjda, govori o tome da je policija ovih dana dobila još jednu urgenciju Tužilaštva.


U decembru 2008. objavljeni su balistički nalazi koji isključuju mogućnost da je Dada Vujasinović izvršila samoubistvo, budući da, kako je saopšteno, „svi najbitniji elementi veštačenja ukazuju da se radi o ubistvu“. Veštak za balistiku Vlada Kostić utvrdio je da je Dada Vujasinović najverovatnije ubijena i isključio je mogućnost da je izvršila samoubistvo. U Kostićevom nalazu i mišljenju, nakon analize koju je obavio po nalogu istražnog sudije Okružnog suda u Beogradu Nebojše Živkovića, navedeno je da „sa aspekta balistike i mehanike balističkog sistema predmetnog oružja svi najbitniji elementi veštačenja ukazuju da se u ovom slučaju najverovatnije radi o ubistvu“. Veštak Kostić ocenio je da je Vujasinovićeva „najverovatnije ubijena, naročito kada se ima u vidu da su u telu pokojne pronađena dva filcana čepa, što ukazuje da su u nju ispaljena dva sačmena snopa koji su formirali veoma tešku ranu kojom je leva ruka trenutno bila izbačena iz funkcije i usled čega je Vujasinovićeva bila onesposobljena za dalje rukovanje predmetnim oružjem.“


U nalazu je isključena mogućnost samoubistva jer bi se u tom slučaju, imajući u vidu veličinu energije trzanja, oružje verovatno istrglo iz njenih ruku i bilo bi odbačeno od njenog tela pod dejstvom kinetičke energije.


Punomoćnik porodice Vujasinović advokat Branislav Tapušković rekao je decembra 2008. da ne veruje da će ikada doći do počinica ubistva Dade Vujasinović, pošto to nije urađeno za 14 godina od njene smrti.


Tužilaštvo ne želi da prihvati neoborive fakte i dokaze, kao i najnovije balističko veštačenje koje dokazuje da je Vujasinovićeva ubijena, već održava dilemu – samoubistvo ili ubistvo, kazao je Tapušković.


„Neobjašnjivo je zašto i posle niza veštačenja Tužilaštvo neće da prihvati da je reč o ubistvu i preduzme konkretne mere“, istakao je Tapušković.


Dada Vujasinović pratila je sukobe u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, pisala je reportaže iz Borova Sela, Dalja, Erduta, sa Psunja i Papuka. Mnoge njene kolege sumnjaju u to da je njen napis pod naslovom „Kriminalci i policajci u parlamentu“, objavljen u Dugi krajem 1993. godine, komentar u kojem na ironičan način piše o Željku Ražnatoviću Arkanu koji je osvojio skupštinski mandat bio za nju fatalan.


Za reportaže sa slavonskog ratišta dobila je nagradu Svetozar Marković. Zbog istraživačkih tekstova o sprezi između kriminala i politike, dobijala je pretnje, ucene i sudske tužbe. Uradila je i seriju intervjua sa klučnim ličnostima za rat u bivšoj Jugoslaviji (Milan Babić, Radovan Karadžić, Vojislav Šešelj…).


Direktor policije Milorad Veljović potvrdio je u sredu da je policija dobila zahtev od Tužilaštva da nastavi istragu u slučaju ubistva novinarke Duge Radislave Dade Vujasinović i istakao da je taj slučaj „prioritet u radu policije“.Na proslavi Dana Helikopterske jedinice MUP-a Srbije Veljović je rekao novinarima da je u istrazi zaključeno da Dada Vujasinović „najverovatnije nije izvršila samoubistvo, već da je reč o ubistvu i da policija postupa po tom zahtevu Tužilaštva“.Veljović je rekao i da će ovaj slučaj, kao i ubistva Slavka Ćuruvije i Milana Pantića, biti prioritet.


Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić podsetio je da je nakon stupanja na dužnost razgovarao sa prethodnim ministrom Draganom Jočićem koji ga je obavestio da je policija završila istragu o svim slučajevima ubistva novinara i da je Tužilaštvo na potezu. On se založio za rešavanje svih slučajeva ubistva novinara, ali je dodao da je šansa za rešavanje tih slučajeva bila veća neposredno po njihovom izvršenju, nego deset i više godina kasnije.


Nakon ovih izjava ostaje pitanje da li to što sadašnji policijski vrh naziva „prioritetom“, a što je za prethodni bilo „završetak istrage“, znači tek da za Tužilaštvo, ipak, za podizanje optužnice nema opipljiv materijal u rukama i da ga nije ozbiljno tražilo. Činjenice govore o tome da nema dovoljno dokaza, a zdrav razum postavlja pitanje kakva bi to čudotvorna policijska istraga posle tolikih godina mogla da ukaže na naručioce i počinioce, pošto su naredbodavci i realizatori već locirani u tadašnjem državnom i policijskom vrhu. Možda detaljna i nepristrasna, ali dokazi su možda davno pod zemljom ili pod vodom.


Slavko Ćuruvija, vlasnik i urednik Dnevnog telegrafa, ubijen je 11. aprila 1999, a Milan Pantić, dopisnik Novosti iz Jagodine, 11.juna 2001. U vezi sa Ćuruvijinim ubistvo često je pominjano da su egzekutori mrtvi, a ubistvo Pantića cinično je objašnjavano kao „greška“, odnosno „preterana pretnja“.

Tagovi

Povezani tekstovi