Ministarstvo zdravstva plaća novinare koji su pisali pravilnik

Kako nam je saopšteno, članovi Radne grupe zasad nisu dobili nijedan dinar, ali isplata je predviđena po realizaciji projekta.


Radna grupa Ministarstva zdravlja, koju čine tri novinara i dva lekara, napisala je dokument koji sadrži neke potpuno neshvatljive intervencije i zabrane u medijskom izveštavanju.  U utorak je tim povodom održana prva javna rasprava koju je većina novinara demonstrativno napustila, a nametanje novih pravila izazvalo je burne reakcije u javnosti.


Novinarka nedeljnika „Vreme“ Tamara Skrozza, koja je radila na sastavljanju pravilnika, kaže da još nije dobila honorar, ali nam je potvrdila da je to planirano po realizaciji projekta.


-Podrazumeva se da, ako pravilnik bude usvojen, dobijemo neke pare-rekla je Skrozza za Press.


Ona dodaje da joj je veoma žao što su kolege ovo shvatile kao pritisak na medije i objašnjava da je jedini cilj bio da se pomogne, pre svega mlađim novinarima, koji počinju da prate sektor zdrastva.


-Inicijativa nije došla od Ministarstva zdrastva. Ono je samo podržalo ideju koja se pojavila kao rezutat potrebe da se novinarima koji izveštavaju o zdrastvu pomogne da se snađu u nekim situacijama. Da je ideja bila pritisak na medije ja ne bih ni pod tačkom razno učestvovala u sličnom projektu tvrdi Skrozza.


U Preporuci se, između ostalog, novinarima zabranjuje da objavljuju ime lekara koji je potužen i uhapšen zbog korupcije. Skreće se pažnja i na izraze koji ne smeju da se koriste. Na primer, umesto termina „zaraza“ trebalo bi da se koristi „infekcija“. Pitali smo našeg čuvenog ligvinistu dr Ivana Klajna šta misli o ovoj intervenciji.


-Opšti jezik je za novinare merodavniji od stručne medecinske terminologije. Rečnik Matice srpske definiše „zarazu“ kao „prodiranje zaraznih klica u organizam i njihovo širenje“, dok je reč „infekcija“ definisana jednostavno kao „zaraza“ – kaže Klajn.


Lj. R.

Tagovi

Povezani tekstovi