Mogu da me smene, ne dam harač

Aleksandar Tijanić, direktor RTS-a, reagujući na tvrdnje SOKOJ-a da im Javni servis duguje 300 miliona dinara, kazao je da je to udruženje jednostrano raskinulo ugovor i da je sada reč o uceni na koju on neće pristati. Direktor Javnog servisa kazao je za Pravdu da je RTS redovno izmirivao obaveze do kraja 2006. godine, kada je SOKOJ raskinuo ugovor i saopštio da je povećao cenu za šest puta. Tijanić smatra i da SOKOJ takvim tvrdnjama pokušava da naruši ugled RTS-a i da sebi pribavi korist.
– Rekli smo im i tada da to ne može, jer ugovor podrazumeva dogovor. Oni odbijaju dogovor. Predložimo im rešenje – svaki sekund programa se piše u takozvanu košuljicu, koju može da kontroliše RRA. Prebrojimo pesme, pomnožimo to sa tarifom i dobijemo cenu koju treba da platimo. Ta cena treba da bude umanjena za popust koji Javni servis mora da ima, jer smo po zakonu obavezni da emitujemo nekomercijalnu muziku. Nema turbo-folka…Oni kažu: „Ne može. Ili da se mi ugradimo u pretplatu, što je, inače, zakonom zabranjeno, ili da vi platite paušal, koji je šest puta veći od onog koji se plaća“. Rekao sam: „Gospodo, tužite nas i idemo na sud“ – rekao je Tijanić.
Direktor RTS-a je dodao da su predstavnici SOKOJ-a na konferenciji za novinare kazali da nemaju poverenje u srpski sud. – Oni traže političke intervencije kojima bi slomili RTS i naterali nas da platimo onu sumu koju traže. Njima treba novac i ja to razumem, jer je i nama potreban. I mi smo u teškim ekonomskim problemima, ali nikome ne kažemo: „Morate da nam date 100 miliona“. A oni to kažu. Traže od nas i od Javnog servisa Vojvodine 1.200.000 evra godišnje, da podele između svojih članova – kazao je Tijanić. On je dodao da ne vidi drugu intervenciju, osim suda.
– Ili će neka politička vlast ili moćnik da smeni mene. Ali će stav RTS-a ostati. Ne pristajemo na ucene SOKOJ-a. Inače, sa istim objašnjenjem Beogradska filharmonija odbija da plati njima harač tri godine. Ako Filharmonija i RTS, kao dve velike srpske institucije, jesu protiv prakse SOKOJ-a, onda to treba da vam nešto kaže. Cilj SOKOJ-a je i narušavanje ugleda RTS-a – rekao je Tijanić. SOKOJ je, inače, obeležavajući 60 godina rada i najavljujući kampanju za zaštitu autorskih prava, veliki deo konferencije za štampu pretvorio u raspravu o dugovanjima RTS-a za emitovanje materijala na svojim programima. Predstavnici SOKOJ-a pokazali su pismo lidera grupe „Bi džiz“, sada predsednika Svetske organizacije autora, Robina Giba, upućeno, između ostalih, i državnom vrhu Srbije.
RTS duguje, kako tvrde u toj organizaciji, manje-više 300 miliona dinara. Sudski sporovi su u toku, ali su, kako dodaju, spori. Ponudu RTS-a da plati samo emitovani materijal, u SOKOJ-u nazivaju „neozbiljnom“. – Postoji sistem kolektivne zaštite, postoje standardi, norme, metodologija i međunarodni ugovori, koji govore da se strani i domaći autori moraju tretirati jednako. Ne izmišljamo mi pravila igre tako što ćemo za RTS da napravimo drugi sistem – rekao je predsednik Upravnog odbora SOKOJ-a Srđan Hofman.


 



 

Tagovi

Povezani tekstovi