“Talibani trenutno ne žele previše da uzburkavaju stvari, ali oni će hteti da preuzmu kontrolu nad svim, uključujući i strane medije u Avganistanu. I, kao što je često slučaj u takvim situacijama, strani novinari će biti smatrani agentima stranih vlada”, rekao je Belanger za Gardijan.
“Verujem da ćemo biti svedoci pojavljivanju jednog zvaničnog medija, talibanskog medija, u kojem neće biti žena. Svi ostali novinari će jednostavno nestati. Nije bilo lako ni ranije, novinari su ubijani i pre nego što su talibani preuzeli vlast, ali sada je još gore”, kaže Belanger.
Prema njegovim rečima, trenutno vlada “grejs” period pre nego što talibani počnu sa napadima na strane i avganistanske novinare.
“Proći će samo nekoliko nedelja pre nego što se stvari promene. Bilo bi mi drago da se pokaže da nisam u pravu, ali ipak sam pesimista, jer talibani ostaju talibani. Oni su najavili inkluzivnu vladu, ali šta smo dobili – nema žena. To je katastrofa”, rekao je Entoni Belnager.
Predstavnici IFJ su u bliskom kontaktu sa kolegama u Avganistanu i veruje se da je u zemlji ostalo oko 1.300 novinara, od kojih su oko 200 žene, većinom u Kabulu.
IFJ sarađuje sa avganistanskim Nacionalnim savezom novinara i Nezavisnom asocijacijom novinara.
“Sada je potpuno nemoguće da žene novinari rade svoj posao. Ostalima je veoma teško i snalaze se kako mogu. Imamo fotografije novinara koji su zatvarani i prebijani, tako da znamo da je situacija veoma teška i opasna”, objašnjava Belanger.
Visoki komesarijat Ujedinjenih nacija za ljudska prava upozorio je prošle nedelje da postoji “sve veći pritisak talibana na one koji učestvuju u izveštavanju” u zemlji.
IFJ, koja zastupa 600.000 novinara širom sveta, i dalje pokušava da evakuiše novinare iz Kabula, ali, Belanger kaže da nije cilj da svi novinari budu izvučeni.
“To ne možemo da uradimo i ne želimo, zato što ako ne preostane niko da izveštava o onome što se dešava, svi događaji će ostati u mraku. Ima novinara koji žele da ostanu i rade svoj posao, ali budućnost je za njih crna”, naglasio je Belanger.
On kaže da je IFJ već obezbedila 40.000 dolara kroz donacije medijskih saveza sa kojima sarađuje, od kojih su mnogi iz Velike Britanije, u cilju pomoći kolegama u Avganistanu.
“Taj novac smo prikupili za samo tri nedelje i želim da zahvalim ljudima na velikodušnosti. U ovoj situaciji postoji izuzetan talas solidarnosti i nastavljamo sa međunarodnom kampanjom za donacije”, rekao je Entoni Belnager.
“Najvažnije pitanje sada je kako da pomognemo našim kolegama koji su tamo. Neki do njih su ostali bez svojih domova, a neki bez posla. Neki su povređeni a većina lekara je otišla”, kaže on i dodaje da se novac šalje novinarima u Kabulu kojima je neophodan.
“O svakom evru će se voditi računa i biće proveravano da li novac odlazi novinarima i njihovim porodicama. Osim toga, želimo da uputimo apel vladama zemalja da ponude humanitarne vize novinarima čiji su životi u opasnosti i koji moraju da napuste Avganistan”, najavio je Belanger.
Prema njegovim rečima, mnogi avganistanski novinari su već evakuisani u Katar, Severnu Makedoniju, Francusku, Veliku Britaniju, Sjedinjene Države, Australiju i Belgiju, ali neke zemlje, kao što su Grčka i Holandija, nisu odobrile hitno izdavanje viza.
“Brine me da će u narednim danima ili nedeljama pažnja medija biti pomerena na druge strane i da će oni zaboraviti na Avganistan. Kada su u pitanju novinari koji ostanu, bojim se da oni neće imati drugih izbora osim da odustanu od novinarstva ili da rade kao novinari za talibane”, kaže Belanger i dodaje da postoje novinari koji žele da ostanu jednostavno zato što je ceo njihov život u Avganistanu.
“Glupo je i naivno misliti da možemo da razgovaramo sa talibanima o tome. Pokušaćemo da izvučeno iz zemlje one koji su u opasnosti i one kojima su već upućivane pretnje smrću, ali bilo bi dobro da ostane što više njih kako bismo imali pristup informacijama na terenu. Ovo je jedan od trenutaka kada ljudi shvataju koliko su nam novinari potrebni”, zaključuje Belanger.