Novinare ubijaju, zar ne?!

Deset godina posle demokratskih promena u Srbiji u toku je suptilna represija prema medijima, naročito posle donošenja novog Zakona o informisanju, koji daje prava svima sem novinarima. Učestale tužbe i enormno visoki odštetni zahtevi na putu su da uguše slobodu javne reči, a visoke zaprećene kazne prete da i bukvalno zatvore pojedine medije.


Samo „Alo!“ se za manje od godinu dana suočio sa nekoliko višemilionskih odštetnih zahteva. Tako nas je lider LDP-a Čedomir Jovanović tužio jer smo objavili da je pazario italijansku kuhinju vrednu 50.000 evra. Odštetni zahtev, istina, još nije stigao. U pismu Jovanovićevog advokatskog tima, međutim, nijednom rečju nisu demantovani navodi iz teksta, već se insinuira da je naše pisanje „politički motivisano“. Ministar Mlađan Dinkić tužio nas je dva puta od početka godine i oba puta tražio po dva miliona dinara odštete. Između ostalog i zbog teksta o tome da je ministarstvo na čijem je čelu bez tendera dodelilo projekat vredan 100.000 evra ESPI institutu, čija je suvlasnica u tom trenutku bila ministrova majka Mirosinka Dinkić.
Takođe, zamerili smo se i zaštićenom svedoku Ljubiši Buhi Čumetu. Samo zbog objavljivanja njegove fotografije u prilogu jednog teksta gospodin Buha je tražio 300.000 dinara, a istu sumu istakao je u odštetnom zahtevu kada smo objavili snimke na kojima dotični u društvu Darka Šarića sedi na svadbi biznismena Safeta Kalića.
Osim tabloida, na udaru su i ozbiljni mediji, a glavni i odgovorni urednik lista „Danas“ Zoran Panović kaže da su učestale tužbe protiv medija posledica katastrofalnog Zakona o javnom informisanju.



– Mnogi novinari i urednici, među kojima sam i sam bio, upozoravali su da će taj zakon da stvori ovakav ambijent i da će doći do masovne pojave tužbi protiv medija i njihovog ekonomskog iscrpljivanja visokim kaznama. Doneli su zakon da bi disciplinovali jedan tabloid, ali on se odnosi na sve nas i sada svi mi ispaštamo – kaže Panović.
List „Danas“ tužili su politički analitičar Đorđe Vukadinović, koji je tražio 750.000 dinara odštete zbog kolumne Svetislava Basare, i lice sa poternice Simeon Vilovski, čiji odštetni zahtev je 500.000 dinara zbog pisanja o njegovim zloupotrebama u Eparhiji raško-prizrenskoj.
Glavni urednik „Politike“ Dragan Bujošević smatra da su dva glavna razloga za sve učestalije tužbe protiv medija što je novinarstvo izgubilo kredibilitet i što svi misle da novinare treba sprečiti da rade svoj posao.
– To su kumulativni razlozi zbog kojih imamo ovakav ambijent. Odštetni zahtevi uvek su užasno visoki i ne postoji bilo kakvo opravdanje za to. Ukoliko ti iznosi znače i zatvaranje medija, oni suštinski rade protiv elementarnog principa slobode medija – naglašava Bujošević za „Alo!“.
Bivši premijer Republike Srpske Krajine Borislav Mikelić tužio je novinara Studija B Predraga Sarapu zbog toga što ga je pomenuo gost u emisiji koja je išla uživo na televiziji.
– To je bilo još 2005. kada sam bio odgovorni urednik informativnog programa. Sudija je odbacio tužbe po zakonu o informisanju i krivičnom zakonu i ostala je samo naknada štete koja je prvo bila 300 miliona dinara, pa je onda smanjio na 30 miliona dinara. Taj predmet sada je na višem sudu – kaže Sarapa.
Glavni i odgovorni urednik „Blica“ Veselin Simonović kaže da su tužbe toliko učestale da skoro svakog dana sudski pozivar donosi pozive za sud.
– Smatramo da je naš posao da otvoreno pišemo i otvaramo teme. Jedan od paradoksalnih primera je da nas tuži čovek koji je optužen zbog nekoliko pljački. On ne poriče dela koja mu se stavljaju na teret, o kojima je i policija izdala saopštenje, ali kaže da mu je naneta duševna bol zato što je on uhapšen u jednom mestu, a mi smo napisali da se to dogodilo u drugom mestu. Visoki odštetni zahtevi su vid pritiska na medije. Ja se nadam da će sudije da sude pošteno i da će odoleti pritiscima – kaže Simonović.


R.F. – I.K.

Tagovi

Povezani tekstovi