Novinari izloženi političkim i kriminalnim pritiscima

Glasila u manjim sredinama posluju na ivici egzistencije i zbog toga je neophodno doneti strategiju kako bi im se pomoglo, zaključeno na konferenciji „Pritisci na lokalne medije“ koju je Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) održalo juče u Medija centru.



Đorđe Vlajić, predsednik NUNS-a, ukazao je da je medijima i novinarima iz unutrašnjosti znatno teže, a da jedan od razloga leži u lošoj privatizaciji medija.


– Nastojaćemo i dalje da sprečavamo uticaj političara i drugih pojedinaca koji pokušavaju da kontrolišu rad medija – istakao je Vlajić. On je dodao da su lokalni mediji posebno osetljivi, jer nisu u stanju da izazovu pažnju javnosti kao mediji na nacionalnom nivou.


Vukašin Obradović, potpredsednik NUNS i glavni i odgovorni urednik lista Vranjske, istakao je da je veliki broj lokalnih medija posle 2000. ugašen, dok preostali posluju na ivici egzistencije.


– NUNS, ANEM i Lokal pres pripremaju strategiju za dugoročnu pomoć i zaštitu lokalnih medija. Sa Ministarstvom kulture i informisanja razmotrićemo kriterijume za finansiranje projekata lokalnih medija, a u saradnji sa Stalnom konferencijom gradova i opština utvrdićemo preporuke o raspodeli sredstava iz opštinskih budžeta za finansiranje lokalnih medija – ukazao je Obradović.


Stojan Marković, glavni i odgovorni urednik Čačanskih novina, istakao je da su lokalni mediji u Srbiji izloženi novoj vrsti pritisaka koji se sprovode podnošenjem tužbi sa velikim odštetnim zahtevima, koje, prema njegovim rečima, mogu samo da „sahrane“ lokalne medije.


K.Ž.

Tagovi

Povezani tekstovi