Novinari nisu komercijalisti

Šabac – Poznati šabački nedeljnik „Glas Podrinja”, koji je nedavno privatizovan, juče je ostao bez dve trećine redakcije. Otkaze je dalo deset zaposlenih – šest novinara, dvojica kompjuterista iz tehničke pripreme, fotoreporter i šef finansija. Među njima su doskorašnji direktor ove medijske kuće Zoran Purešević i glavni i odgovorni urednik Stana Munjić, koji su najavili pokretanje novog lista.


„Glas Podrinja” kupili su na aukciji 16. novembra prošle vlasnik građevinskog preduzeća „Duga M” Slobodan Teodorović i sveštenik Bogdan Simanić za 59 miliona dinara. Za list sa 63-godišnjom tradicijom nadmetalo se sedmoro zainteresovanih, a novi vlasnici izlicitirali su skoro 85 puta veću sumu od početnih 700.000 dinara.


– Razlog da damo otkaz bili su promenjena koncepcija lista i loša radna atmosfera, a neposredan povod ponuđeni ugovor o radu koji novinare obavezuje na ugovaranje reklama. Na usmene i pismene primedbe da je to u suprotnosti sa Kodeksom novinarske profesije zaprećeno je da oni koji ne potpišu ugovor neće primiti platu. Nismo mogli, niti želeli da prihvatimo ovu ucenu – kaže za „Politiku” Zoran Purešević.


On ističe da je bivše rukovodstvo ostavilo novim vlasnicima firmu u plusu sa tri miliona dinara, iako oni pričaju „da zbog loše finansijske situacije moraju da smanjuju broj zaposlenih, ili da krešu plate”. Po novoj sistematizaciji, smanjeni su broj novinara (za tri) i koeficijenti za obračun zarada, a ugovor o radu trebalo bi da se primenjuje retroaktivno od 1. januara ove godine, što je u suprotnosti sa kupoprodajnim ugovorom i zakonom.


– O sadržaju lista počeli su da se pitaju vlasnici, članovi upravnog odbora, komercijalisti, pa tek ponekad urednici. Ljude pozivaju kasno uveče i naručuju im tekstove. Od novinara se tražilo da potpišu prilog koji je sa strane donet u redakciju, a kada su to odbili, svakog četvrtka izlazi pod pseudonimom. To je pravi učinak novih vlasnika za samo mesec dana otkako su i zvanično preuzeli list – kaže Stana Munjić.


Dugogodišnja glavna urednica ističe da ovdašnji novinari nisu želeli da gube energiju i iscrpljuju se sindikalnom borbom, već su krajnje pošteno završili još jedan broj i dali otkaz. Neće se, takođe, ponižavati traženjem otpremnina.


– Pokrenućemo novi nedeljnik pod nazivom „Šabački glasnik”. List sa ovim imenom izlazio je od 1. januara 1883. do 29. marta 1941. godine, kao najstariji i najdugovečniji u gradu. Oslonićemo se na njegove građanske slobode i tradicije i nadamo se da će nas čitaoci podržati – rekla je Munjić.


Povodom odlaska većine redakcije, „Glas Podrinja” se oglasio šturim saopštenjem u kojem se kaže da je na jučerašnjoj sednici Upravnog odbora konstatovano da su zaposleni svojom voljom raskinuli ugovor o radu. Upravni odbor im se „zahvalio na dosadašnjoj saradnji i velikom doprinosu koji su dali stvaranjem informativnog ugleda lista”. Saopštenje je potpisao odnedavni direktor i glavni i odgovorni urednik Branko Jelić.


M. Mijušković

Tagovi

Povezani tekstovi