Novinarstvo, obespravljena profesija

– Neophodno je napraviti razliku između vrednosnih stavova koje neko iznosi u javnost i koncepta politike za koji se zalaže i koju želi da sprovodi – izjavio je pomoćnik ministra kulture za medije Dragan Janjić povodom izjava političara o načinu rada pojedinih medija.


Janjić je rekao da se i dalje „luta sa konceptom privatizacije medija, pogotovu lokalnih medija“.


– Uvek postoje novinari koji cene sopstvenu slobodu i ne žele da učestvuju u lažima – izjavio je glavni i odgovorni urednik lista Republika Nebojša Popov.


Novinar nedeljnika Vreme Dejan Anastasijević naglasio je da postoji problem u solidarnosti novinara i da je potrebno ojačati saradnju u profesionalnim krugovima.


– Ukoliko mi ne utičemo na to kako će se regulisati zakonska rešenja o medijima, onda će to uraditi neko drugi, najverovatnije na našu štetu – izjavio je Anastasijević.


Dopisnik Bi-Bi-Sija Đorđe Vlajić je naglasio da je potrebna promena svesti i sistema vrednosti u Srbiji i da „novinarstvo treba da prestane da bude najobespravljenija profesija“.


– Neophodno je osnovati sud časti novinarske profesije koji bi počivao na kodeksu i profesionalnim principima novinarstva – izjavio je Vlajić.


Vlajić je zaključio da bi morali da postoje profesionalni kriterijumi za rad u novinarstvu, ali i da je potrebno ojačati socijalni i materijalni položaj novinara „kroz jasne kriterijume zapošljavanja i otpuštanja novinara“.


E.G.J.

Tagovi

Povezani tekstovi