Obren brani Radio Fokus

Nezavisno udruženje novinara Srbije i Nezavisno društvo novinara Vojvodine ponovo su ovih dana upozorili javnost da se sa talasa Radio „Fokusa” emituje govor mržnje i slični sadržaji neprikladni bilo kojoj, a kamoli stanici koja je dobila nacionalnu licencu i čuje se u celoj Srbiji. Udruženja su pozvala Radiodifuznu agenciju, koja je nadležna da prati ponašanja emitera, da iskoristi svoja zakonska ovlašćenja i spreči ove pojave.


„Količina mržnje, psovki, šovinističkih, rasističkih, seksističkih, fašističkih parola, koje se svakodnevno emituju u takozvanim kontakt-emisijama tog radija, ne samo da su dovoljni za oduzimanje dozvole za emitovanje, nego predstavljaju ozbiljna krivična dela”, navodi se u saopštenju. Nadaju se i da će sem RRA i nadležno tužilaštvo po službenoj dužnosti podneti krivične prijave protiv odgovornih za emitovanje neprihvatljivih poruka.


– Sve što sam imao da kažem napisao sam u tekstu u „Pravdi” i to možete tamo da pročitate – bila je prva reakcija dr Obrena Joksimovića, odnedavno direktora Radija Fokus, bivšeg ministra zdravlja i nekadašnjeg visokog funkcionera DSS-a, povodom najnovijih primedbi na rad ove stanice.


– Vi bolje od mene znate zašto napadaju Radio Fokus. Napadaju sve što je srpsko, jer sve što je srpsko njima je mrsko. Predstavnici RRA sa nama nisu razgovarali o tome. Ja sam ovde dva meseca i ne postoji niko u Srbiji ko može da upre prstom i da kaže da je napravljen bilo kakav urednički propust. Ako se desilo da je neko od slušalaca izgovorio nešto neprimereno, pa, to se događa i u kultnim emisijama tipa „Utisak nedelje”, i mi ne možemo biti odgovorni za to. Jedino što možemo da uradimo jeste da takvog slušaoca prekinemo. Inače, takve stvari se ovde ne događaju – tvrdi Joksimović i napominje da eventualni propusti ove stanice ranije nikome nisu smetali, a počeli su da smetaju tek kada je Fokusu, kako kaže, porasla slušanost.


– Promena uređivačke politike i poboljšanje kvaliteta programa njima smeta, smeta im što polako izrastamo u značajnu instituciju. Plaše se predstojećih izbora, a sve im to smeta, jer su oni uvek u službi neprijatelja Srbije – kaže Joksimović, apostrofirajući da u tu „grupu” ubraja dva novinarska udruženja i sve nevladine organizacije, uz napomenu da je sve „to orkestrirano iz B92”.


Ovo nije prvi put da programski sadržaji Fokusa izazivaju ovakve reakcije. U aprilu NUNS je upozorio javnost da slušaoci ove stanice pozivaju na „javni linč i pretnje ubistvom” novinara nedeljnika „Vreme” Miloša Vasića. Ovaj radio je i u vreme predizborne kampanje i uprkos opšteobavezujućem uputstvu RRA nastavio, manje ili više otvoreno, da navija za jednu političku opciju. Sve dosadašnje primedbe, međutim, kao da nisu uticale da se stvari promene. Da li će povodom najnovijeg protesta novinarskih udruženja RRA nešto preduzeti?


– Najpre treba utvrditi da li je Radio Fokus prekršio zakon, što podrazumeva utvrđivanje činjenica. NUNS i NDV su izneli svoja mišljenja i stavove koji su negativni prema Radio Fokusu, a verujte da sa druge strane postoje organizacije koje imaju negativan stav prema NUNS-u i NDV, što nikako ne znači da treba ukinuti NUNS i NDV ili Radio Fokus, dok se ne dokaže da su prekršili zakon – kaže Aleksandar Vasić, zamenik predsednika Saveta RRA, i dodaje:


– Postoji zakonska procedura prema kojoj RRA reaguje na sve predstavke, ali ta procedura podrazumeva da se predstavka precizno napiše, tačnije da onaj ko predstavku podnosi navede relevantne podatke (vreme, naziv emisije, čime je i na koji način prekršen zakon). NUNS je do sada uglavnom iznosio kvalifikacije, osude i zahteve da se Radio Fokusu oduzme dozvola bez tih podataka. Drago mi je da oni imaju svoje mišljenje, ali ono nije obavezujuće. Ukoliko žele da oduzimaju i izdaju dozvole za emitovanje programa najpre mora da ih u Savet RRA izabere Narodna skupština Srbije – objašnjava Vasić zbog čega je ovaj nacionalni emiter do sada prolazio bez ikakvih sankcija.


Da li je i služba RRA za praćenje programa i nadzor i sama registrovala neodgovarajuće sadržaje na stanici Radio Fokus?


– Služba za nadzor RRA prati program svih emitera kojima je izdata dozvola, pa i Radio Fokusa. Ukoliko prekrše zakon, pored tužbe sudu, Zakon o radiodifuziji predviđa i četvorostepene mere – opomenu, javno upozorenje, privremeno oduzimanje dozvole i trajno oduzimanje dozvole – koje se primenjuju prema prekršiocima zakona. Mogu da vam kažem da je Savet RRA izrekao više internih opomena, ali ukoliko bih vam rekao kome su izrečene prestale bi da budu interne i postale bi drugostepene, odnosno javne.


Na pitanje da li je ova radio-stanica prekršila i nedavno usvojen kodeks ponašanja emitera koji, kao i niz zakona, zabranjuje govor mržnje i širenje bilo kakve netolerancije, Vasić napominje da „najpre treba utvrditi da li je govora mržnje bilo, bez prihvatanja zdravo za gotovo utisaka NUNS-a i NDV”.


Ako su do sada izostale bilo kakve sankcije, da li je RRA bilo kada upozorio Radio Fokus da postoje primedbe na njihov rad?

– To već javnim saopštenjima čine NUNS i NDV – kaže zamenik predsednika Saveta RRA.

Tagovi

Povezani tekstovi