„Ombudsman nije podneo amandman“

Kolundžija je rekla da je Zaštitnik građana doneo amandmane, a ali ih nije podneo i samim tim oni nisu u proceduri.


Zaštitnik građana je reagovao pošto je Zakonom koji se nalazi u proceduri, tajnim službama dozvoljen elektronski nadzor građana i bez dozvole suda.


Nada Kolundžija navodi da su amandmani koje je podneo ombudsman razmotreni i da će biti prihvaćen samo onaj u kome se poverenik za informacije uključuje u nadzor.


“Ono što je bio sadržaj drugog amandmana, intervencija na član 128, gde se traži da se za prikupljanje informacije traži odluka suda, mi smatramo da takav amandman ne treba podneti. Ovaj zakon ne može da reguliše nadležnosti drugih organa, sudova i agencija. Ako je pitanje kontrole od mogućih zloupotrebe prava koje ove službe imaju, onda treba otvoriti raspravu o tome i videti da li treba menjati zakone kojim se ta oblast reguliše”, kaže Kolundžija.


Zaštitnik građana Saša Janković saopštio je da je 8. juna podneo amandmane na predlog Zakona o elektronskoj komunikaciji i da je kopija podeska Skupštini Srbije sa datumom prijema dostupna na zvaničnom sajtu ombudsmana.


On je zatražio je da se novim zakonom o elektronskim komunikacijama predvidi da policija i tajne službe treba da pribave odluku suda za uvid u podatke o elektronskoj komunikaciji građana. Zaštitnik građana je podsetio da član 41. stav 2. Ustava dozvoljava zadiranje u privatnost komunikacije samo na osnovu odluke suda.


Ombudsman smatra da uvid u podatke o tome sa kim određeni građanin komunicira, u kom vremenskom periodu komunicira, kojom vrstom veze i koju vrstu aparata koristi, kao što su tip mobilnog telefona ili komjutera, kao i podatak o tome sa koje lokacije komunicira, pogotovo uzeti svi zajedno, predstavljaju odstupanje od načela koje štiti privatnost komunikacija.

Tagovi

Povezani tekstovi