Ombudsman pokreće postupak pred USS

Skupštinski odbor odbacio je njegov amandman, kojim bi se službama bezbednosti onemogućilo da, bez odluke suda, imaju uvid u komunikacije građana telefonom ili i-mejlom.


Janković je za B92 rekao da je još kada je pre nekoliko meseci kostrolisao rad BIA tražio da se ta okolnost otkloni i uskladi sa Ustavom, koji štiti privatsnost i tajnost komunikacije.


Službama bezbednosti i ubuduće će, po svemu sudeći, biti omogućeno da bez odluke suda proveravaju s kim, kada i koliko građani razgovaraju, pošto nadležni skupštinski odbor nije prihvatio amandman zaštitnika građana na Predlog zakona o elktronskim komunikacijama.


Ombudsman Saša Janković ponavlja da je takva mogućnost suprotna Ustavu, koji svim građanima garantuje privatnost.


U izjavi za B92 Janković je rekao da se prilikom nedavne preventivne kontrolne posete Bezbednosno informativnoj agenciji uverio da ta služba upravo tako postupa, ali ne samo ona već i VBA i policija. Još tada je, podseća, tražio da se to izmeni, a ne učvrsti, što se sada dešava.


„Ne samo da će oni to moći da rade u ovom momentu, već će se od momenta stupanja zakona na snagu, za sve građanje, svi podaci o njihovim komunikacijama čuvati kod operateta godinu dana unazad, tako da će u bilo koje doba dana po odluci direktora BIA ili policije, ili onih koje oni ovlaste, za bilo koga od nas moći da se proveri kada, gde, koliko i šta smo sa nekim razgovarali i sve što iz tih podataka može da se izvuče, uključujući o lokaciju našeg kretanja“, kaže on.


Janković kaže da posle svega nema mnogo prostora, osim da se povodom sporne odredbe obrati Ustavnom sudu.


„Ne bi trebalo da se dešava da se stav organa koji je nadležan da se stara o zaštiti ljudskih i manjinskih prava mora dokaziti pred drugim državnim organima“, kaže on.


Nakon odbijanja amandmana, oglasilo se društvo sudija. Kako kaže predsednica te organizacije Dragana Boljević, naročito su im zasmetale netačne izjave izjave iz redova vladajuće koalicije da zaštitnik građana amandman nije podneo na pravi način.


„Time se zapravo pokušalo sprečiti da se poslanička grupa izjsani o predlogu ombudsmana ili ne. To je ponižavajuće i za instituciju ombudsmana, a ne govori ni u prilog ponašanja poslanika”, kaže ona.


Odbor za saobraćaj i veze prihvatio je drugi amandman Saše Jankovića na zakon o elektronskim komunikacijama, pa će se posle usvajanja, tako omogućiti da primenu zakona nadzire poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.

Tagovi

Povezani tekstovi