Politički pritisci i privatizacija najveća muka

Beograd – Lokalni mediji u Srbiji suočavaju se svakodnevno sa političkim pritiscima lokalnih vlasti, nejednakom raspodelom budžetskog novca, nedovršenim procesom privatizacije, kao i sa postojanjem velikog broja nelegalnih emitera, ocenjuju sagovornici Danasa.
Ni posledice ekonomske krize, kako navode, nisu zaobišle lokalne medije, jer su smanjeni prihodi od oglašivača u odnosu na nacionalne emitere, pa se većina manjih medija trenutno bori za opstanak na tržištu. Kako ističu, novac se deli medijima koji su uz vlast, odnosno glasilima koja odgovaraju lokalnim moćnicima i političarima.
Dinko Gruhonjić, predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine, kaže za Danas da su najveći problemi lokalnih medija u neregulisanom medijskom tržištu. Prema njegovim rečima, neki lokalni mediji se još nalaze na opštinskom budžetu, dok su pojedini privatizovani, tako da „ne postoji ravnopravna tržišna utakmica“.
– Jedan od problema sa kojima se suočavaju lokalni mediji jeste i postojanje piratskih emitera u etru, uglavnom radio stanica, koji ne plaćaju naknade za emitovanje, za razliku od medija koji rade legalno – ističe Gruhonjić.
On dodaje da se lokalni mediji u našoj zemlji suočavaju i sa konstantnim političkim pritiscima lokalnih vlasti i medijskim zabranama, kao što je bilo u Srbobranu i Vršcu.
– Sudeći prema ekonomskim prognozama, 2010. će biti teška godina, jer inače mali deo „marketinškog kolača“ ide na lokalne medije, odnosno ukupno oko pet odsto – objašnjava Gruhonjić.
Vladan Filipčev, predsednik asocijacije nezavisnih lokalnih medija Lokal pres, napominje za naš list da lokalni mediji nemaju mogućnost reagovanja na tržištu, jer „nemaju alat da se odbrane od postojećih uslova zbog ograničenog tiraža“. On dodaje da su lokalni mediji uvek zapostavljeni kada država treba da pokaže koliko joj je stalo do onih koji treba da budu „ogledalo demokratije“.
Filipčev objašnjava da manji mediji u Srbiji često zavise i od lokalnih budžeta, pa samim tim i od moći lokalnih političara.
– Građani imaju pravo da budu informisani u svojoj sredini, kao i da izražavaju svoje mišljenje. Međutim, novac se deli onim medijima koji su uz vlast, koji odgovaraju lokalnim moćnicima i političarima, jer u suprotnom izostaju iz podele budžetskog novca – kaže Filipčev.
Kao novost u problemima, predsednik Lokal presa navodi i posledice ekonomske krize i smatra da će ova godina biti neka vrsta „čistilišta“ za lokalne medije, jer će mnogi sigurno nestati ukoliko država nešto ne preduzme.
– Lokalni mediji teško uspevaju da odgovore na sve probleme, tako da mnogi pokušavaju da pronađu načine da opstanu – dodaje Filipčev.


B. Cvejić

Tagovi

Povezani tekstovi