Preset (EU): Za šest godina smo pet puta pisali da „nema napretka“ po pitanju slobode medija

slika: NUNS
slika: NUNS

Film „Cena istine“, koji govori o brutalnim napadima na novinare i novinarke u Srbiji i njihovoj dugoj potrazi za pravdom, koji je urađen u produkciji SEENPM i Mediacentra Sarajevo, premijerno je prikazan na skupu “Cena istine – Bezbednost novinara i novinarki na Zapadnom Balkanu”.

 

 

U debati koja je usledila nakon filma, novinarka Jelena Zorić, čija je priča o tome kako joj je pretio advokat vlasnika imanja „Jovanjica“ Predraga Koluvije bila prikazana u filmu, rekla je da je on u prvom stepenu oslobođen, a da od Advokatske komore Beograd još ne može da dobije odgovor zbog čega protiv njega nije pokrenut disciplinski postupak.

 

“Imala sam mnogo više sreće od novinara Milana Jovanovića (kome je zapaljena kuća), ali nisam imala sreću kao on da dobijem tužioca Milovanovića, koji je u njegovom postupku napravio haos”, rekla je Jelena Zorić.

 

Autorka filma Valentina Delić je istakla da je raduje kada je videla reakciju i podršku kolega na slučaju Jelene Zorić.

 

“To je bio jedan od boljih trenutaka u našem novinarstvu”, navela je Delić. Ona je za “slučaj Mitrić” navela da je to “tamni vilajet” jer neko vreme nisu mogli da nađu tužioca za njegov slučaj.

 

“ U Beogradu je lakše nego u manjim sredinama. Van Beograda nije lako raditi”, navela je Delić dodajući da je tek slučaj Milana Jovanovića specifičan, zato što Grocka pripada Beogradu.

 

 

Vanja Ćulibrk i Jelena Zorić slika: NUNS
Vanja Ćulibrk i Jelena Zorić, slika: NUNS

 

Zamenica tužioca Vanja Ćulibrk istaka je da je film pokazao nepoverenje novinara u političare i tužilaštvo. Ona je navela da se tužioci moraju obučiti da znaju da novinari rade posao u javnom interesu i da se mora reagovari hitno u slučajevima ugrožavanja novinara.

 

“Tužilac mora da prepozna u kojim situacijama je novinar privilegovan. Važno je i da počinioci i javnost shvate da ne mogu da napadnu novinare i da idu dalje“, istakla je Ćulibrk dodajući da policija mora da odradi svoj deo posla.

 

Na pitanje šta će pisati u izveštaju o napretku Srbije na evropskom putu kada je reč o medijima, šef za komunikacije u Delegaciji EU Paul Henri Preset je rekao kako je prerano da kaže šta će pisati u narednom izveštaju koji se objavljuje krajem godine, ali da će „pisati činjenice“.

 

On je posetio da je za šest godina pet puta pisalo da „nema napretka“.

 

“Nismo mi ti koji možemo da menjamo. Ne radimo mi zakone, niti ih sprovodimo”, rekao je Preset.

 

On je naveo da su medijske slobode među prioritetima EU i da oko tog pitanja nema kompromisa.

 

Delić je navela da je brine i situacija u svetu, što se tiče bezbednosti novinara, i da to može da se prelije i kod nas. Kao primer je navela ubistvo novinara u Holandiji, ali i kako se ovih  dana policija ponašala prema novinarima na protestima u Francuskoj.

 

Opisujući slučaj “Jovanjica” i kakve je sve pretnje dobijala, Jelena Zorić je istakla da je tu bilo elemenata kako se prava mafija ponaša.

 

“Uspeli smo u regresiji da dodatno regresiramo”, istakla je Zorić dodajući kao primer kako premierka Ana Brnabić targetira medije.

 

Film ,,Cena istine“ pogledajte na ovom linku.

Tagovi

Povezani tekstovi