Put u prošlost

Radio-difuzna ustanova Radio-televizija Srbije saopštila je da će Radio Niš, shodno odredbama Zakona o javnom informisanju i nalogu Republičke agencije za telekomunikacije posle više od 60 godina emitovanja programa ugasiti svoje predajnike.
Zakon o javnom informisanju Republike Srbije, urađen po standardima nekih zemalja Evropske unije i na brzinu, rečeno je, nije predvideo dodeljivanje nacionalne ili regionalne frekvencije ovoj radio-stanici, kao sastavnom delu RTS-a, odnosno Radio Beograda. Kao i da je 90 odsto zaposlenih proglašeno tehnološkim viškom, što je uslovilo transformaciju jedne od najslušanijih radio- stanica u Srbiji u obično dopisništvo Drugog programa Radio Beograda, u kojem će raditi samo trinaestoro ljudi…
Ugašeno je ono što je počelo u novogodišnjoj noći na prelazu iz ratne 1944. u 1945. godinu, dok je još trajao Drugi svetski rat. U gradu oslobođenom dva i po meseca ranije, 14. oktobra 1944., u hotelu „Njujork” na centralnom niškom gradskom trgu, direktnim prenosom dočeka Nove 1945. oglasio se Radio Niš. Tada je počeo da ispisuje istoriju, i činio je to sve do ovih dana kada je definitivno otputovao u prošlost.
Nažalost, iako je u istoriji zabeleženo da je Radio Niš svoju frekvenciju za srednje talase dobio direktno iz Ženeve, od Evropske radiodifuzne asocijacije, istoga dana kada i radio-stanice glavnih gradova jugoslovenskih republika – Zagreb, Sarajevo, Ljubljana, Titograd (Podgorica) i Skoplje, nema pravog objašnjenja o gašenju…
Za 65 godina svog postojanja Radio Niš bio je danonoćni „gost” desetina i stotina hiljada domova u Srbiji i nekadašnjoj Jugoslaviji, ali i naših ljudi u dijaspori, nerazdvojni „drug” miliona slušalaca. Imao je izuzetnu i neprocenjivu ulogu na informativnom, zabavnom i svakom drugom planu. „Pokrivao“ je Srbiju, čuo se u celoj nekadašnjoj SFRJ, u Grčkoj, Bugarskoj, Rumuniji… Niškim radio-programom šest i po decenija ispunjavan je veliki medijski prostor naše zemlje i ovog dela Evrope. Bio je nacionalni radio, jer je pored programa na srpskom emitovao svakodnevno i specijalne emisije na bugarskom, u jednom periodu i na romskom jeziku.
Direktni prenosi političkih, privrednih, sportskih, kulturnih i drugih manifestacija, posebno izveštaji o elementarnim nepogodama, zemljotresima i teškim rudarskim i saobraćajnim nesrećama na talasima Radio Niša, za sva vremena svrstani su među najvrhunskija medijska ostvarenja novinara naše zemlje. Iz studija ovog radija emitovane su uživo i prve informativne i TV emisije iz Niša i ovog dela Srbije. A Niš i njegov radio jedini je uz Radio Beograd imao ekskluzivni muzički studio koji su pre pola veka napravili i vodili Stevan Rančić i Vasilije Lale Marković. U njemu su prve snimke za svoje gramofonske ploče snimali Nestor Gabrić, Toma Zdravković, Predrag Cune Gojković, Silvana Armenulić, Esma Redžepova, mnogi orkestri i muzičke grupe…
Ova radio-stanica regrutovala je novinare stvaraoce za koje se znalo i zna se i daleko van granica naše zemlje. Imena Gradimira i Vladimira Ilića, Dušana Radosavljevića, Miodraga Nikolića, Dragana Dimitrijevića, Dragane Stojanović, Radmila Pejića i mnogih drugih, iako mnogi nisu više među živima ili odavno ne rade, izgovaraju se i danas sa posebnim poštovanjem.
Iako je Zakon o privatizaciji u Srbiji „važio” za sve, Radio Niš je teško platio ceh nejednakog pristupa u privatizaciji medija u našoj zemlji. Pojedinim medijima pomognuto je od države i lokalnih zajednica da uspešno sprovedu taj proces, a Radio Niš, prepušten sam sebi, ali i nejakom rukovodstvu poslednjih godina, u teškoj i nemilosrdnoj borbi za „goli život”, nije se izborio za opstanak… Ugašen je radio „kojem se verovalo”.


Tomo Todorović

Tagovi

Povezani tekstovi