RTS pokreće još 200.000 procesa

U RTS-u navode da se broj obveznika koji plaća RTV pretplatu kreće od 1,4 do 1,58 miliona, a da uredno plaća pretplatu između 720.000 i 780.000 građana, dok između 680.000 i 780.000 njih to čini delimično.


Prema njihovim rečima, „naplativost je u direktnoj vezi sa ekonomskom razvijenošću, tako da stepen naplativosti RTV pretplate opada sa severa ka jugu“. Njihovi podaci pokazuju da se procenat naplate u periodu od 2007. do 2009. za područje Beograda kreće od 74 do 72 odsto, u Vojvodini od 74 do 64 odsto, a na jugu Srbije svega od 27 do 20 odsto.


– Postoje građani koji samo ponekad uplate RTV pretplatu, ali to ne rade redovno, kao i oni koji to čine sa velikim zakašnjenjem. Takođe, pojedini svoj dug prema RTS-u uplate tek na osnovu opomene, odnosno tužbe. Protiv građana koji neredovno, odnosno permanentno ne izmiruju svoju obavezu, preduzimaju se mere prinudne naplate – objašnjavaju u RTS-u.


U javnom servisu podsećaju da je način naplate RTV pretplate regulisan Zakonom o radiodifuziji, a potom i ugovorom koji su saglasno Zakonu potpisali Elektroprivreda Srbije i RTS.


– Neophodno je naglasiti da RTS nije tražio pretplatu. Na predlog Vlade uvedena je 2002. po modelu koji važi u skoro svim evropskim zemljama. Plaćanje pretplate je zakonska obaveza koja se rigorozno sprovodi u svim uređenim evropskim državama. Dakle, RTS, suprotno naturenim mišljenjima, niti je uveo pretplatu, niti je nadležan za njeno naplaćivanje – ističu u RTS-u.


Otežavajuća okolnost za RTS je, kako kažu, uticaj modela naplate „sa vrha“, po kome se prvo u celosti izmiruje obaveza za električnu energiju, a tek potom obaveza za pretplatu. Oni napominju da na naplatu pretplate utiču i „efekti krize koji prouzrokuju tešku ekonomsko-socijalnu situaciju, sa padom standarda i platežne moći stanovništva i predstavljaju jedan od značajnih razloga za neplaćanje“.


– Situaciju pogoršavaju i povremeni pozivi političara i verskih grupa na neplaćanje pretplate, što predstavlja teško ogrešenje o zakone. Nezadovoljni mogu da pokrenu postupak za promenu zakona, ali nemaju prava da pozivaju građane da neplaćanjem pretplate krše zakon – navode u javnom servisu.


Oni dodaju da je evropski standard za visinu mesečne RTV pretplate uglavnom približan jednomesečnoj nadoknadi za dnevne novine, a da je pretplata u Srbiji „ispod polovine tog standarda“.


B. Cvejić

Tagovi

Povezani tekstovi