Sa ekrana na ekran

Donedavni voditeljski duo Radio-televizije B92 Gorica Nešović i Dragan Ilić u ponedeljak su prvi put svoju kultnu emisiju „Dizanje“, pod novim nazivom „Buđenje“, emitovali na talasima Prvog programa Radio-Beograda. Njihov transfer sa B92 na RTS bio je poslednji u nizu prelazaka na srpskim elektronskim medijima, koji su u Srbiji praktično postali praksa tek posle dvehiljadite.
Pregled medijskih transfera u poslednjih desetak godina ukazuje na zanimljiv fenomen – većina poznatih TV lica prešla je na RTS, Pink i Foks, dok je RTV B92 najviše „oštećena“ – a da pri tom nijedan poznatiji televizijski novinar nije otišao u njihove redove, ako se izuzme to da je Jugoslav Ćosić već posle gašenja TV Politike postao pojačanje „devedeset dvojke“. Raspad BK TV i njihov prelazak na satelitsko emitovanje, izazvao je masovni odlazak mnogih zvezda medijskog carstva Bogoljuba Karića na televizije koje su dobile nacionalnu frekvenciju. Najveća zvezda Ivan Zeljković pokrenuo je sopstvenu produkciju, dok su ostali nastavili u drugim medijskim kućama.
Prva velika TV zvezda koja je napustila B92, pa zatim otišla na RTS, potom i na BK TV, bila je Bojana Lekić. Olivera Kovačević koja je karijeru počela na TV Politici, najpre je otišla na Pink, odatle na BK, a sada na RTS-u vodi emisiju „Da, možda, ne“. Mediji su pominjali da su ovi transferi bili vrlo primamljivi, pominjale su se „nepristojne“ ponude, stanovi, kola, ali su, razumljivo – cifre tih „prebega“ do danas ostale tajna. Svi su, naime, kao razlog navodili bolje uslove rada.
Srđan Predojević, koji je najpre sa B92 prešao na RTS, a ovih dana je zajedno sa koleginicom Jovanom Janković otišao na Pink, gde vode jutarnji program, rekao da su prevagnuli drugačiji uslovi.
– Razlog je vrlo jednostavan. Mitrović je ponudio drugačije uslove koji su meni i Jovani odgovarali. Iz našeg ugla ti bolji uslovi podrazumevaju sve – bolji program, bolji medijski prostor, ponudili su način na koji ja vidim ovaj posao. S druge strane prijala bi nam promena, psiholozi kažu da prija poslovna promena i čak često predlažu da se posao menja na pet do sedam godina. Jovana i ja krećemo iz početka, i to sve prija, nova zgrada, nova energija, novi ljudi – izjavio je povodom tog prelaska Predojević. Dodao je du se od RTS-a rastali na veoma lep način: „Mogu da kažem da mi je drago što postoji neka zdrava tržišna utakmica između srpskih televizija, mi smo primer jednog zdravog poslovnog odnosa koji vlada u medijima.“
Razlozi autora „Dizanja“ sa B92 bili su opet malo drugačiji. Oni su osnovali privatnu produkcijsku kuću „Supermiš„ i počeli da nude svoj program mnogim elektronskim medijima, pa i svojoj tada matičnoj kući.
– U jednom trenutku u B92 smo osetili da nam treba bolja logistička podrška za ono što želimo da radimo. RTS nam može to omogućiti. Odluka nije doneta preko noći, niti vođena emocionalnim razlozima, već željom da na pravi način nastavimo karijeru – rekli su popularni voditelji na konferenciji za štampu povodom prelaska.
Mnoge zvezde su posle prvog prelaska iz matične kuće, nezaustavljivo menjale „jato“. Branka Nevestić je, recimo, sa BK otišla na RTS, zatim na Pink, pa je Aleksandar Tijanić vratio na RTS, ali je sada na Košavi. Tanja Vidojević je karijeru počela na Studiju B, pa posle petog oktobra prešla na Ju info televiziju, gde je radila kao urednik dokumentarnog programa. Na RTS prelazi 2001. godine i postaje urednik „Drugog dnevnika“. Na nacionalnoj televiziji se zadržava godinu dana, da bi se vratila na Studio B, gde je bila zamenik glavnog i odgovornog urednika. Nakon odlaska Olivere Kovačević s Pinka 2004. godine, počinje da radi autorski tok-šou „Zamka“ na ružičastoj TV, da bi potom prešla na Foks. Vidojevićeva koja je za kratko vreme promenila čak pet TV kuća, svakako je rekorder.
Sportski novinar Aleksandar Stojanović još za vreme postojanja BKTV prešao je odatle na B92 kako bi prenosio Ligu šampiona, da bi kasnije postao vodeći sportski komentator Javnog servisa. Jedno od najprepoznatljivijih lica BK televizije i nekadašnji urednik „Telefakta“ Zoran Baranac prešao je na TV Foks, i to posle svega jednnomesečnog boravka na funkciji urednika i voditelja informativne emisije „Telemaster“ na TV Košava.
Čaršijske priče kažu da najveće zvezde dobijaju ponude „koje se ne odbijaju“, spekulisalo se platama od 200.000 do 400.000 dinara, tabloidi su tvrdili da neki poznati voditelji jutarnjeg programa primaju 100 evra po jednoj emisiji, ali kao i sve poslovne tajne i ove su ostale negde u „etru“. U svakom slučaju, najnoviji transferi su pokazali da se na srpskom medijskom nebu mnogo šta menja.


D. Petrović

Tagovi

Povezani tekstovi