Splavovi „potopili“ politiku

Beograd – Tokom prošle godine i od početka 2010. u Srbiji je bilo akreditovano 250 privremenih novinara-dopisnika iz inostranstva, dok je stalnu akreditaciju tokom ovog perioda dobilo njih 50, rečeno je Danasu u Ministarstvu kulture.
Prema njihovim podacima, Sektor za medije Ministarstva kulture, kao jedino mesto za akreditovanje stranih novinara, samo u toku 2009. akreditovao je 200 dopisnika, dok status stalnih inostranih dopisnika u Srbiji ima ukupno 233 novinara i njihovih saradnika.
Broj stalno akreditovanih dopisnika veći je nego ranije i oni su uglavnom zaduženi ne samo za Srbiju, nego i za ceo region.
Zorica Povrenović, savetnica u Sektoru za medije zadužena za akreditacije inostranih dopisnika, objašnjava za Danas da na prvom mestu interesovanja stranih medija nije isključivo politika već i neke druge oblasti. Kako kaže, za razliku od prethodnih godina, osim izveštavanja o aktuelnim političkim dešavanjima, strani novinari se sve češće interesuju i za teme iz ekonomije, turizma, ekologije, sporta, kulture, ali i putopisne reportaže.
– Sabor trubača u Guči ili Egzit festival u Novom Sadu svake godine sve češće posećuju inostrani novinari i snimatelji i postali su događaji o kojima se tradicionalno piše u stranim medijima. Privremeni dopisnici često dolaze i na dva-tri dana, kako bi odradili već unapred zakazani intervju ili napravili reportažu o noćnom životu Beograda. Naime, poslednjih godina priča o splavovima je veoma popularna tema – ističe Povrenovićeva.
Ona dodaje da su svi strani novinari dužni da se akredituju u Ministarstvu kulture, jer je ova akreditacija „praktično njihova dozvola za rad i legalno obavljanje njihove novinarske delatnosti na teritoriji Srbije“. Kada je reč o stalnim dopisnicima, sagovornica našeg lista napominje da oni na osnovu rešenja o registraciji stalnog inostranog dopisnika, izdatog u njihovoj službi, regulišu i svoj boravak u našoj zemlji.
– Ukoliko se strani novinari ne akredituju, dovode sebe u situaciju da ne obave zadatak zbog kojeg su došli, odnosno da ne mogu izveštavati bez akreditacije sa određenih skupova. Takođe, bez naše akreditacije, onemogućen im je ulazak u institucije Vlade Srbije, kao mesta njihovog izveštavanja, bilo da je reč o konferencijama za novinare ili nekim drugim manifestacijama – ističe Povrenovićeva.
Rade Ranković, dopisnik Glasa Amerike, kaže za Danas da su u centru pažnje evropske integracije, kao i borba protiv korupcije i dodaje da postoje i neke novinarske konstante, koje su takve i u životu Srbije – Hag, Kosovo, evropske integracije, NATO, teme koje će još dugo biti aktuelne.
Prema njegovim rečima, izbor tema pratio je i faze kroz koje je prolazila Srbija u poslednjih desetak godina. On navodi da su aktuelne teme do 2003. bile Milošević, Šešelj i prethodni režim, ali se o tome sve ređe izveštava.
– Svojevremeno su bile aktuelne teme kao što su sukobi DS i DSS u Vladi. Sporenja ove dve stranke nisu prestala, ali su u međuvremenu izgubila na važnosti, pa su i ispala iz fokusa ne samo Glasa Amerike, već i svih medija – napominje Ranković.


B. Cvejić – I. Tošović

Tagovi

Povezani tekstovi