Sporne tri odredbe Zakona o zaštiti podataka o ličnosti

Rodoljub Šabić je zatražio da sud utvrdi da članovi 12, 13 i 14 nisu u saglasnosti sa Ustavom, jer bi njihova primena mogla imati štetne posledice po Ustavom zajamčena prava velikog broja građana, saopštila je danas kancelarija poverenika.


On je naveo da je 42. članom Ustava Srbije predviđeno da se „prikupljanje, držanje, obrada i korišćenje podataka o ličnosti uređuje zakonom“.


Istim članom zabranjeno je i kažnjivo upotrebljavati podatke o ličnosti izvan svrhe za koju su oni, u skladu sa zakonom, prikupljeni, osim za potrebe vođenja krivičnog postupka, ili zaštite bezbednosti Srbije.


Ustavom je predviđeno da samo zakon može predstavljati osnov za obradu podataka o ličnosti, a spornim odredbama Zakona o zaštiti podataka o ličnosti se pravni osnov za obradu podataka o ličnosti proširuje, tako što se predviđa da osnov za obradu podataka može biti, ne samo zakon, nego i akt niže pravne snage, tzv. podzakonski akt, objašnjeno je u saopštenju.


Šabić je naveo da je u 12. i 14. članu Zakona to proširenje formulisano „drugim propisom donetim u skladu sa ovim zakonom“, a u članu 13. kratko „ili drugim propisom“.


Poverenik ističe da je više nego očigledno da se ovakvim formulacijama, protivno Ustavu, ne bi smeo proširivati pravni osnov za obradu podataka o ličnosti.


„Zato sam zatražio da Ustavni sud utvrdi njihovu neustavnost, a budući da se radi o rešenjima koja su od značaja za fundamentalna prava velikog broja građana, apelovao sam na sud da odluku o ovom donese u što je moguće kraćem roku“, istakao je Šabić.
 

Tagovi

Povezani tekstovi