Suočavanje s prošlošću neophodno za put ka Evropi

– U Tužilaštvu za ratne zločine, kroz brojne predmete ratnih zločina, često nam se ukazuju sumorne slike devedesetih i posledice pogubne politike koja je odnela više od 100.000 života, i naših i drugih, a institucija kao što je naša te posledice treba da otklanja – istakao je tužilac Vladimir Vukčević.


On je konstatovao da poslanici Skupštine Srbije često s govornice parlamenta napadaju pravosuđe i, rugajući se žrtvama, relativizuju zločin, umesto da štite pravosudne organe kao institucije sistema.
– Mogu da shvatim da nam prete kriminalci, ali nikako ne mogu da objasnim odakle pravo politici da to radi, ili kod nas još postoji strah od odgovornosti za događaje nesrećnih devedesetih – ocenio je Vukčević. On je dodao da je „vreme kada su poslanici koji su najgrlatiji u vređanju i pretnjama bili na vlasti, obeleženo grobovima i suzama“, a da je njihov odgovor prost i da kažu „I oni drugi su činili zločine“.
– A ja hoću da mi postavljamo standarde da budemo ispred tih drugih, da njima pokažemo šta treba da rade – istakao je Vukčević koji se upitao zbog čega do 2000. godine nije procesuiran nijedan zločin, kako nad nesrbima tako ni kada su žrtve bile Srbi.
Profesor prava Vladimir Vodinelić ocenio da je Srbija i dalje zemlja „pravno nesavladane prošlosti“ i ukazao na nedostatke pojedinih zakona, kao i na izostanak njihove primene. On je naveo da, na primer, kada se pomene Zakon o lustraciji „potreban je minut ćutanja, jer je to najmrtviji od svih mrtvih zakona koji formalno i dalje važi, a to je važan proces u savladavanju prošlosti“.
On je ocenio da bi glasači danas, da je taj zakon sproveden, imali pravu ocenu da li je neki od predsedničkih kandidata u prošlosti kršio ljudska prava.
Bivši predsednik Ustavnog suda Momčilo Grubač podsetio je da se i danas na političkoj sceni nudi neslavna prošlost, navodeći da su u prošlosti doneti „zloglasni“ zakoni o univerzitetu, informisanju i drugi, koje je tadašnji režim donosio zarad opstanka na vlasti.
– Mlade generacije možda i ne znaju kakve je rđave posledice pravila ondašnja vlast, tako da je o tome potrebno stalno govoriti i podsećati – istakao je Grubač.


J. Čolak

Tagovi

Povezani tekstovi