Tužilaštvo: Novinari će ići u zatvor ako procenimo da su maliciozni

U suprotnom, zapretio je Zorić, novinarima za koje tužilac proceni da su „maliciozni“ preti zatvorska kazna do šest meseci zatvora!?!


Kada smo ga juče zamolili da pojasni ovu svoju izjavu, portparol Zorić, međutim, nije znao da objasni konkretnu granicu između kritike i malicioznosti. On je, na kraju, rekao da „sve ostaje na slobodnim tumačenju tužioca“?!
– Članom Krivičnog zakonika 336a, jasno je precizirano da će se svako ko za vreme trajanja postupka, a pre donošenja pravosnažne sudske presude, povredi pretpostavku nevinosti i nezavisnost suda, kazniti zatvorom do šest meseci i novčanom kaznom. Dakle, novinari mogu slobodno i kritički da izveštavaju, ali je zabranjeno maliciozno izveštavanje… – priča Zorić.
Na pitanje gde je tačno granica između kritike i malicioznosti i ko će procenjivati ko jeste, a ko nije maliciozan, portparol Tužilaštva odgovara:
– Ako novinar tokom suđenja napiše da je neko kriv pre završetka sudskog procesa, on može da bude krivično gonjen. A da li će zaista biti gonjen, to isključivo zavisi od procene tužilaca. Oni određuju da li je nešto maliciozno ili ne. Tužilac je taj koji odlučuje o pokretanju postupka… – objašnjava Zorić. Na pitanje da li je maliciozno to što, na primer, silovatelja Sašu Megu ovih dana svi mediji, pre pravosnažne presude, proglašavaju za manijaka, Zorić odgovara:
– Ima primera kada nijanse odlučuju da li je nešto kritika ili malicioznost… I taj primer koji navodite zavisi od procene tužioca… – dodaje Zorić.
Na drugoj strani, Dragan Bujošević, glavni i odgovorni urednik „Politike“, kaže da sudbina novinara, prema Zorićevom tumačenju, zavisi od toga kako će tog dana tužilac biti raspoložen.
– Dakle, svi mi novinari zavisimo od raspoloženja i karaktera tužioca… To je nedopustivo i ostavlja ogroman prostor za manipulaciju – kritikuje Bujošević.
Predsednica Udruženja novinara Srbije Ljiljana Smajlović tvrdi da sudstvo nije uvek nepristrasno i da se novinarima ne sme zabranjivati da otvoreno pišu o tome.
– Novinar nekad mora da osporava nepristrasnost suda da bi valjano obavio svoj posao. Tako da tumačenje Tužilaštva otvara veliki prostor za zloupotrebu člana 336a u korist odbrane vlasti. Ne sme se u zakonu novinaru pretiti zatvorom ako ospori nepristrasnost suda! – kategorična je predsednica UNS-a.
I Nezavisno udruženje novinara Srbije smatra da tužilac ne sme da donosi odluke po slobodnoj proceni da li je nešto maliciozno napisano.
– Neverovatno da će tužilac u nekim situacijama na osnovu slobodne volje procenjivati da li je prekršen član 336a! Podsećam da se često dešava da političari, tužioci i sudije ometaju sudske procese – komentariše Jelka Jovanović, potpredsednica NUNS-a.


S. Vojinović

Tagovi

Povezani tekstovi