TV prenosi ograničeni zbog sporta i reklama

Beograd – Radio televizija Srbije ubuduće će prenositi zasedanja Skupštine Srbije od 10 do 18 časova, a ukoliko parlament bude radio posle tog vremena javni servis će u večernjim i noćnim terminima emitovati ceo snimak ili skraćeni pregled dešavanja za govornicom. To je zaključeno na jučerašnjem sastanku šefova poslaničkih grupa sa generalnim direktorom RTS-a Aleksandrom Tijanićem i predstavnikom Radio difuzne agencije Vladimirom Cvetkovićem.


Posle sastanka Savet RRA je doneo najavljeno obavezujuće uputstvo, kojim je naloženo RTS-u da prenosi sve sednice parlamenta u terminima definisanim Poslovnikom o radu, što znači od 10 sati ujutru do 18 časova. Kako se navodi u saopštenju RRA, Savet je takvo uputstvo doneo radi opšteg interesa.


U uputstvu se navodi da će sednice koje se održavaju van termina definisanih Poslovnikom parlamenta, a nisu usaglašene sa satnicom RTS-a, biti predmet posebnih uputstva koje će izdati RRA.


Generalni direktor RTS-a Tijanić izjavio je da je ključan problem što se preuzetom obavezom da 200 dana godišnje prenosi sednice Skupštine, menja priroda Javnog servisa.


– Sa Drugog programa ispadaju školski, obrazovni i naučni program i dovode se u pitanje prenosi svih velikih sportskih takmičenja, koje smo već otkupili – rekao je Tijanić. On smatra da će nevolja biti sa prenosom Olimpijskih igara koje traju mesec dana, kao i svih višednevnih evropskih, svetskih i nacionalnih prvenstava.


Svojevrsnu demokratsku tekovinu, odnosno prenos skupštinskog zasedanja, dodatno bi moglo da problematizuje i najavljena peticija sa milion glasova za prenos suđenje Vojislavu Šešelju. Povodom toga Tijanić je ironično zapitao da li će, u tom slučaju, Prvi program RTS-a biti skupštinski kanal, a Drugi rezervisan za prenos suđenja iz Haga.


– RTS ni u kom slučaju neće dovoditi u pitanje rad parlamenta, tako što bi prekinuo prenos, ali današnji zaključak nije evropska praksa – rekao je Tijanić.


Još nije utanačeno kako će izgledati emisije sednica u odloženom prenosu, hoće li biti emitovane cele, ili će biti puštani samo najzanimljiviji detalji. I ko bi ih birao, na osnovu kog kriterijuma.


– Postoji ideja da skraćene verzije uređuju same stranke, ali o tome još nije postignut konačan dogovor – kaže za Glas izvor upućen u ovu problematiku.


Milan Dudvarski

Tagovi

Povezani tekstovi