U pola osam, na hipnozi

Ali, onog časa kad se Radio Televizija Srbije stavila u Slobodanovu službu i krenula u ratnohuškačke i ratne pohode – dogodilo se da je nesrećna špica, ni kriva ni dužna, odjednom postala simbol najstrašnije propagande.


Onaj ko je preživeo TV Dnevnike i Dnevnikove dodatke iz devedesetih godina, po automatizmu špicu sa napadnim tonskim zapisom povezuje sa vremenima kad su nas sa ekrana pozdravljala poznata lica: Dušan Čukić, Milorad Komrakov, Spomenka Jović, Miloš Marković, Krste Bjelić, Simo Gajin, Milijana Baletić, Tatjana Lenard, Ljiljana Milanović, Mila Štula…


Mnogi vlasnici mobilnih telefona u Srbiji, uvereni da je najgore prošlo i da je Slobodan Milošević vaistinu mrtav – za svoj ringtone odabrali su muziku iz špice nekadašnjeg, ratnohuškačkog TV Dnevnika iz devedesetih godina, zaneseni samoironijom ili kemp-pristupom najkrvavijem obliku prošlosti. Od srede 5. maja, ringtone s muzikom TV Dnevnika više nije kemp, već surova srpska realnost.


Naime, Tijanićev RTS promenio je špicu legendarnog TV Dnevnika i vratio se svojim korenima, koristeći ideju stare špice napravljene još davne 1978. Te godine špicu je izmislio i ostvario sa kreativnim timom reditelj Dejan Karaklajić. Graficki dizajn animacije je napravio izuzetno talentovani Nenad Čonkić, prerano preminuli dizajner. Muziku je napisao Zoran Simjanović, a montažu i elektronsku animaciju, prvu takve vrste kod nas urađenu na 2″ VTR masinama AMPEX proizvodnje, napravili su ing. Lale Obradović i montažer Petar Putniković.


Sve do dolaska Miloševića na vlast 1987. godine, ova špica nije imala nikakvu političku konotaciju. Ali, onog časa kad se Radio Televizija Srbije stavila u Slobodanovu službu i krenula u ratnohuškačke i ratne pohode – dogodilo se da je nesrećna špica, ni kriva ni dužna, odjednom postala simbol najstrašnije propagande. Onaj ko je preživeo TV Dnevnike i Dnevnikove dodatke iz devedesetih godina, po automatizmu špicu sa napadnim tonskim zapisom povezuje sa vremenima kad su nas sa ekrana pozdravljala poznata lica: Dušan Čukić, Milorad Komrakov, Spomenka Jović, Miloš Marković, Krste Bjelić, Simo Gajin, Milijana Baletić, Tatjana Lenard, Ljiljana Milanović, Mila Štula…


Ovaj potez Aleksandra Tijanića jeste – politička poruka. Recimo, da se ne odričemo svojih ratnohuškačkih korena i da gledaoce podsećamo da stalno budu budni, jer neprijatelj vreba! Za početak vraćamo gledaocima omiljenu špicu: oko povratka Mile Štule i Spomenke Jović već ćemo se dogovoriti! Zar na delu nije nacionalno i televizijsko pomirenje!

Tagovi

Povezani tekstovi