Ućutkani

Šabac – Posle 11 godina rada Radio Glas Crkve ugašen je juče posle odluke RRA o dodeli lokalnih frekvencija. Prema rečima glavnog i odgovornog urednika Glasa Crkve protođakona Ljubomira Rankovića, predstavnici tog radija nisu ni podnosili zahtev za dodelu lokalne frekvencije jer su godinama bili regionalna radio-stanica.
Od 2002. godine, crkva može imati samo lokalni radio bez regionalne frekvencije. Prošle godine ugašen je takav radio u Beogradu, a to je značilo kraj rada i u ostalim gradovima.


– Ako je išta bilo potrebno Srbiji i duhovno urušenom narodu sa krizom morala i kulture, onda je to svakako crkveni radio. Mi smo 1997. godine, u septembru, otvorili regionalni radio sa pet predajnika u Beogradu, na Fruškoj gori, Ceru, Maljenu, Ljubiću i Goču. Pokrili smo dve trećine Srbije. Bili smo moderan, urbani radio koji je verski vaspitavao mlade generacije. U Beogradu, gde je bila jaka konkurencija, među mladim ljudima bili smo omiljeni radio. Emitovali smo sate i sate živog programa i komunicirali sa hiljadama naših slušalaca. Narod nam je verovao, a sada smo ućutkani – kaže protođakon Ljubomir Ranković, glavni urednik Radija Glas Crkve.


Od momenta kad je izgubila pravo da ima regionalnu frekvenciju, podseća Ranković, crkva nije podnosila zahtev za rad na lokalnoj.


– Imali smo pokrivenost i ugled koji je nekome smetao. Ni od koga nismo tražili objašnjenje za ovakav potez jer, ako je jedan narod izgubio sve što se može izgubiti – obraz, čast, istoriju, ime i prezime – gubitak jednog radija ne znači ništa. Ova zemlja i narod žive u virtuelnom svetu, bez pravog odnosa prema sebi – rezigniran je protođakon Ranković, smatrajući da je odluka RRA skandalozna.


On kaže da je i vladika Lavrentije mirno primio ovakvu odluku uz komentar da ništa na silu ne može i da ga, ako Srbiji nije potreban ovakav radio, ni ukidanje crkvenih medija ne iznenađuje.


Ranković ističe da nisu potezali veze vladike Porfirija, koji je predsednik Saveta RRA.
– Šabac nije podnosio zahtev za dodelu lokalne radio-stanice jer zašto bi imali lokalnu stanicu kad je nestala ugledna regionalna. Sada će dozvolu dobiti desetak lokalnih stanica, koje će biti džuboks, a to nam ne treba – zaključuje Ranković.
 


M. Eraković

Tagovi

Povezani tekstovi