Zakon ne prepoznaje digitalizaciju

Očekuje se da Nacrt zakona o elektronskim komunikacijama, koji će naslediti Zakon o telekomunikacijama i koji će imati deo posvećen digitalnoj televiziji, bude usvojen na sednici Vlade ove nedelje, kaže za Danas Irini Reljin, pomoćnica ministarke za telekomunikacije.
Ona dodaje da Zakon o radiodifuziji, kao i Zakon o telekomunikacijama „ne prepoznaju digitalnu televiziju“, a da se trenutno radi na izmenama i dopunama Zakona o radiodifuziji, kao i da je neophodno doneti odgovarajuće pravilnike koji će oblast digitalne televizije dodatno regulisati.
Podsetimo, rok za prelazak sa analognog na digitalno emitovanje televizije u Evropi je 2015, a nadležni u Srbiji postavili su sebi rok da digitalizacija bude završena do 4. aprila 2012. Troškovi digitalizacije iznosiće od 20 do 50 miliona evra.
Naša sagovornica napominje da pojedine aktivnosti kasne, ali da Ministarstvo namerava da ispuni zacrtani rok. Ona ističe da je najveći problem što novoformirano preduzeće Emisiona tehnika i veze, koje je izdvojeno iz RTS-a, još nema direktora, pa ne može da počne sa radom.
– Proces realizacije Akcionog plana, koji je sastavni deo Strategije za prelazak sa analognog na digitalno emitovanje radio i televizijskog programa u Srbiji, je počeo. Formirana je radna grupa za praćenje procesa digitalizacije koja je počela sa radom, a uskoro će početi izrada idejnog projekta distribucione mreže – objašnjava Reljinova.
Prema njenim rečima, mreža zemaljskih predajnika bombardovana je 1999. i skoro potpuno uništena, pa je potrebno uložiti značajna sredstva u obnavljanje i osposobljavanje predajnika, kao i cele distribucione mreže za emitovanje digitalnog TV signala. Kroz pretpristupne fondove Evropske unije, Srbija je dobila značajna sredstva kao pomoć za nabavku opreme.
– Potrebno je još mnogo novca da bi mreža počela da funkcioniše, a koji će država morati da obezbedi. Takođe, Ministarstvo planira finansijsku pomoć države socijalno ugroženim licima u vidu nabavke set-top-bodž (STB) uređaja. Potrebno je organizovati i sveobuhvatnu informativno-promotivnu kampanju – ističe Reljinova.
Naša sagovornica navodi da će građani koji imaju satelitsku ili kablovsku televiziju i dalje nesmetano moći da gledaju TV program, jer ti načini prenosa TV signala nemaju veze sa prelaskom sa analognog na digitalno emitovanje signala zemaljske televizije. Ona naglašava da građani zbog ovoga neće morati da kupuju nove televizore.
– I u slučaju da se kupi običan, analogni televizor na njemu će biti moguć prijem, kao i gledanje digitalnog TV signala, ali uz priključeni STB. Ipak, Ministarstvo to ne bi preporučilo, jer je reč o već zastareloj tehnologiji i neće biti moguće iskoristiti sve prednosti digitalne TV – kaže Reljinova.


B. Cvejić

Tagovi

Povezani tekstovi