Zilkić: Staviti tačku na montažu

„Izvinjenje lista je bilo neophodno, i na ceo slučaj, kako bi se sprečila dalja manipulacija, treba staviti tačku“, navodi se u saopštenju Rijaseta Islamske zajednice Srbije.


Međutim, odluka sabora Islamske zajednice u Srbiji da bojkotuje i tuži dnevni list “Blic” za 100 miliona evra i dalje izaziva brojne reakcije domaće javnosti.


U Ministarstvu za ljudska i manjinska prava smatraju da se fotomontaža pojedinca ne sme porediti sa, kako se Sabor izjasnio, genocidnom politikom prema muslimanima.


Državni sekretar Marko Karadžić kaže da su ocene Sveopšteg sabora Islamske zajednice u Srbiji da fotomontaža Muamera Zukorlića simbolizuje ”nastavak genocidne politike prema muslimanima“ prejake.


“Ja se ne bih igrao sa takvim izjavama, posebno zbog rovitosti svega onoga što se dešavalo 90-ih godina. Dužno poštovanje prema pripadnicima bošnjačke nacionalne manjine imam, posebno prema svim onim žrtvama politike 90-ih godina”, naveo je Karadžić gostujući u Vestima TV B92.


“Ova država, ovo društvo je pokazalo da se distancira od takve politike i da gradi nešto što je u suprotnosti sa tim. I ne možemo dozvoliti da jedan pojedinačan događaj poistovećujemo sa onim što se dešavalo 90-ih godina”, dodao je on.


Reakciju Sveopšteg sabora Islamske zajednice na fotomontažu Muamera Zukorlića predstavnici Bošnjaka povezuju sa političkim ambicijama glavnog muftije.


Reakciju Sveopštog sabora Islamske zajednice u Srbiji na fotomontažu Muamera Zukorlića, predstavnici Bošnjaka povezuju sa političkim ambicijama glavnog muftije.


Munir Poturak, iz Sandžačke demokratske parije, kaže da se Zukorlić i Islamska zajednica mešaju tamo gde im nije mesto – u politiku.


“Sva događanja oko Sabora i podrške na primedbe koje je Muamer Zukorlić imao vezano za tužbu koju je pokrenuo protiv ‘Blica’ i fotomontaže je ustvari samo sled događaja kampanje za izbor za Nacionalno savete preko Bošnjačke kulturne zajednice”, ocenjuje on.


“Ovo je, najiskrenije za mene, normalan sled događaja prema nekakvim političkim ambicijama, jer to je već nešto što sebi ima zaštitu kao Islamsku zajednicu i instituciju iza sebe, a kroz Islamsku zajednicu pokušava sebe da zaštiti”, smatra Poturak.


Sličnog je mišljenja i visoki funkcioner koalicije Bošnjačka lista za evropski Sandžak Esad Džudžević koji je ocenio da fotomontaža jeste „pomalo“ neprimerena, ali da ne vređa kolektivna verska prava muslimana.


On je da ovo govori o samo jednom čoveku i njegovim ambicijma da bude verski i nacionalni lider Bošnjaka u Srbiji.


Nevladine organizacije smatraju da muslimanska zajednica ima veće probleme nego što je fotomontaža koja je objavljena na stranicama rezervisanim za humor.


Zato se u JUKOM-u nadaju da će Mešihat da odustane od tužbe.


“Smatramo da ovakav odnos prema medijima nije nešto što je u skladu sa Evropskim sudom za ljudska prava, sa praksom koja postoji povodom člana 10, to jest slobode izražavanja i mislimo da ne vodi ka rešavanju problema i bilo kakvih eskalacija nekih sukoba koji mogu doći, već naprotiv mogu izazvati dalje sukobe i neke neželjene reakcije”, smatra Milan Antonijević iz JUKOM-a.


“Samo izvinjenje ‘Blica’ ili neki korektan odnos koji mi se čini da je pokazan posle objavljivanja ove fotomontaže, jeste dovoljan da bi svi bili zadovoljni”, ocenjuje on.


“Blic“ je prošlog vikenda objavio fotomontažu sa Zukorlićevim likom na kojoj je on prikazan kako se rukuje s papom Benediktom XVI obučen u pravoslavnu odeždu sa krstom na glavi.


Sveopšti sabor islamske zajednice u Srbiji ocenio je da fotomontaža simbolizuje, kako su se izrazili, “nastavak genocidne politike prema muslimanima“.


Zukorlić je najavio da će od „Blica“ tražiti odštetu od 100 miliona evra i vernike pozvao na bojkot tog lista.


Uredništvo dnevnog lista „Blic“ pozvalo pripadnike islamske verske zajednice u Srbiji da „ne nasedaju na politikantske zaključke“ glavnog muftije Islamske zajednice u Srbiji Muamera Zukorlića.


NUNS protestovao zbog izjava IZ


Zbog poziva Sveopšteg sabora Islamske zajednice u Srbiji na bojkot dnevnog lista „Blic“, protestovalo je i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).


NUNS je izrazilo zabrinutost zbog najave tužbe protiv tog lista sa odštetnim zahtevom od sto miliona evra.


„NUNS reagovanje Islamske zajednice u Srbiji smatra ugrožavanjem slobode javne reči i neprimerenim političkim pritiskom na medije“, naveo je NUNS povodom zahteva Sabora održanog juče u Novom Pazaru.


Udruženje je naglasio da je fotomontaža objavljena na stranama koje imaju jasnu oznaku da je reč o humoristično-satiričnom sadržaju i da se tako mora i tretirati.


„NUNS ne uvek zalagao za poštovanje i slobodu vere i verskih uverenja, ali ta sloboda ne može ugrožavati pravo na javnu kritiku verskih službenika. To se posebno odnosi na one koji su politčki angažovani – oni, kao i ostali politicari moraju imati viši prag tolerancije, pogotovo kada je reč o satiri“, izjavio je potpredsednik NUNS-a Vukašin Obradović.


NUNS će, kako je najavljeno, pažljivo pratiti eventualni sudski postupak i kolegama iz „Blica“ pružiti svu pravu i logističku podršku, jer bi eventualna presuda mogla stvoriti opasnu praksu u kojoj je svaki vid kritike nedozvoljen.


Zukorlić: Tužba ostaje aktuelna


Na sveopštom saboru IZS-a bilo je predloga da se usvoji izvinjenje list „Blic“ zbog fotomontaže, ali i da se traži veći odštetni zahtev, kaže muftija Muamer Zukorlić.


Zukorlić je ponovio da smatra da je izvinjenje bilo neiskreno i da zato tužba ostaje aktuelna.


Kaže da su za njega humor i satira dozvoljeni u određenoj granici, međutim, dodaje da je nedopustivo igrati se sa simbolima vere.


S druge strane, novinar nedeljnika „Vreme“ Teofil Pančić podsetio je u „Utisku nedelje“ da je odvojenost države od vere jedna od ključnih tekovina civilizacije.

Tagovi

Povezani tekstovi